+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

športová masáž

Po dobrom športovom výkone ešte lepšia športová masáž! Toto sú jej benefity

Okrem klasickej či relaxačnej masáž poznáme aj športovú masáž. Dnes sa budeme venovať tomuto druhu masáže a povieme si v čom sa odlišuje od tej klasickej a komu sa odporúča.

V článku nájdete:

  1. Športová masáž ako cesta k regenerácii
  2. Klasická verzus športová
  3. Prípravná tréningová masáž
  4. Masáž odstraňujúca únavu či obnovujúca výkonnosť
  5. Podľa čoho si vybrať správny typ masáže?

Športová masáž ako cesta k regenerácii

Športová masáž je vlastne druh klasickej masáže, ktorý je špeciálne prispôsobený pre športovcov alebo pre osoby, ktoré podávajú náročné fyzické výkony. Môže sa využívať celoročne, počas športovej prípravy. Jej cieľom je regenerácia svalov a síl

športová masáž

 Ak masér ide vykonávať športovú masáž, musí dbať najmä na druh športu, ktorý zákazník vykonáva ( rýchlostný, vytrvalostný, silový…), fázu športovej prípravy ( prípravné, súťažné, prechodné obdobie ), intenzitu zaťaženia športovca i časové možnosti.

Klasická verzus športová masáž

Tu je základné porovnanie rozdielov s klasickou masážou:

  1. Masér nemasíruje zákolennú jamu, lakťovú jamu a ani pazuchovú jamu.
  2. Venuje sa jednotlivým častiam, zameriava sa na najpreťažovanejšie časti, individuálne podľa druhu športu a pocitu športovca. 
  3. Je dynamická a rýchla. 
  4. Trvá najviac 20 minút, záleží od cieľa masáže. 

Nezabúdajte však, že športovej masáži je lepšie vyhnúť ak vás trápia hrany či tŕňové výbežky kostí, pri kožných poraneniach , pri chorobných stavoch, pri zvýšenej telesnej teplote, počas menštruácie, pri akútnych krvných výronoch alebo pri zdravotnom stave, ktorý neumožňuje a nedovoľuje aplikovať masáž.

Športovú masáž môžeme rozdeliť na 4 typy, ktoré si rozoberieme nižšie. 

Prípravná tréningová masáž

Voláme ju aj zahrievacia. Trvá cca 5 minút a končiť by mala cca 3 minúty pred výkonom. Využíva sa najmä pred krátkodobou záťažou ( u cyklistov, bežcov, futbalistov, lyžiarov…) ale i pred dlhšie trvajúcim zaťažovaním – v chladnom prostredí pri vytrvalostných športových disciplínach ( cestná cyklistika, bežecké lyžovanie, diaľkové plávanie )

Prípravná tréningová masáž môže byť dráždivá, trvá cca 5 minút a končiť by mala cca 5 minút pred štartom. Svojou vitalitou a temperamentom má „ prebudiť“ športovca. Alebo môže byť tlmivá – upokojujúca. Táto verzia trvá cca 20 minút a mala by skončiť niekoľko hodín, deň alebo dva pred štartom. Je určená športovcom, ktorí sú nadmerne aktivovaní – majú športovú horúčku (neprimerané reakcie: mierne zvýšená telesná teplota, nespavosť, bolesti hlavy, nechutenstvo,…) Masáž má pravidelný a pomalý rytmus, robí sa miernym tlakom.

športová masáž

Masáž odstraňujúca únavu či obnovujúca výkonnosť

Vykonávame ju po skončení výkonu a bezprostredne po nej nasleduje opäť výkon. Masáž obnovujúca výkonnosť slúži na odstránenie únavy, pričom ju aplikujeme v prestávkach neskončených výkonov. Od dĺžky prestávky závisí, ktoré svalové skupiny budeme masírovať ( či sa budeme venovať iba zaťažovaným svalom, alebo aj nezaťažovaním ). Od dĺžky prestávky tiež závisí čas trvania, intenzita masáže a časový odstup medzi výkonom a masážou.

Masáže na odstránenie únavy a obnovenie výkonnosti sú veľmi náročné a z hľadiska športovej prípravy a výkonu športovca aj veľmi dôležité. Ich hlavnou úlohou je odstrániť nepríjemné pocity únavy z predchádzajúceho športového výkonu a pripraviť športovca na opätovný kvalitný športový výkon. Úlohou maséra je pomôcť športovcovi nielen fyzicky ale často aj psychicky. 

športová masáž

Masáž pri doliečovaní sa využíva u športovcov, ktorí utrpeli úraz.  Závisí to najmä od druhu poranenia.

Podľa čoho si vybrať masáž?

Športová masáž je ideálna najmä z fyzického hľadiska, no ak by ste viac chceli potešiť aj svoju myseľ a príjemne zrelaxovať, skúste to s aromaterapeutickou masážou, ktorej benefity sme pre vás rozpísali v tomto článku. Masáž lávovými kameňmi zas poteší  ducha, no výrazne i svaly. No a ak by ste masážou chceli podporiť svoju krásu, aj to je možné – s masážou tváre.

masáž lávovými kameňmi

Ak radi športujete a zároveň obľubujete relax, športová masáž je dobrá voľba. Budete milo prekvapení, koľko pozitívnych účinkov na vašom tele zanechá. Ak neviete kde vyhľadať túto masáž, stačí sa objednať do nášho kozmetického salónu AlmaCare v Považskej Bystrici. 

 

Odporúčame

relax, masáže

Športová masáž

30 minút
Športová masáž tvorí dôležitú súčasť prípravy amatérskych, ale i vrcholových športovcov , ktorí chcú opakovane podávať športové výkony a zároveň, čo najúčinnejšie predchádzať vzniku trvalého poškodenia organizmu.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava