+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

historia hygieny

Takto sa to robilo kedysi! Poznáte históriu hygieny, obúvania a pedikúry?

O pedikúre som už napísala, kde – čo, no viete ako a kedy vlastne pedikúra vznikla? Bola hygiena a pekné nohy moderné? Ako sa ľudia umývali a obúvali v minulosti? Ako tvar topánok v priebehu storočí ovplyvňoval zdravie chodidiel ľudskej populácie? Kto sa považuje za zakladateľa novodobej pedikúry? Kde vznikla prvá pedikúra na Slovensku? Aj o tom bude tento článok.

V článku nájdete:

  1. Dávna minulosť: prvá pedikúra, trochu z archeológie, histórie, hygieny a iné 
  2. Vývoj hygieny ako na hojdačke: v týchto obdobiach sa ľudia takmer neumývali
  3. V období renesancie stačila na hygienu voňavka
  4. Barok ako obdobie prvej pedikúry

Dávna minulosť: prvá pedikúra, trochu z archeológie, histórie, hygieny a iné

Prvé náznaky ľudskej snahy o starostlivosť a ochranu chodidiel potvrdzujú archeologické nálezy z praveku. V prvotnopospolnej spoločnosti sa ľudia chránili pred slnkom, chladom a úrazmi natieraním tela a nôh živočíšnym tukom, výťažkami z rôznych rastlín. Nohy si obaľovali zvieracími kožami či inými prírodnými materiálmi.  Lávovými kameňmi a mušľami si vyhladzovali stvrdnutú kožu na chodidlách a upravovali nechty, čo z nášho pohľadu môžeme považovať za prvé náznaky pedikúry ako takej. 

historia hygieny

Zmienky o starostlivosti o chodidlá sa datujú už od roku 2400 pred n.l., v egyptskej hrobke bol objavený obraz, na ktorom je zobrazené niečo čo sa veľmi podobá na masáž nôh alebo pedikúru. Hippokrates, praotec medicíny už 400 rokov p.n.l. ako prvý popísal odstránenie kurieho oka

Vývoj hygieny ako na hojdačke: v týchto obdobiach sa ľudia takmer neumývali

V starovekom Ríme a Grécku sa hygiene a očiste tela prikladal všeobecne vysoký význam. Verejné mestské kúpele boli veľmi rozšírené a mali nielen hygienickú, ale aj spoločenskú funkciu. V mestských kúpeľoch sa často intrigovalo, rozhodovalo o novej výstavbe, uzatvárali sa obchodné zmluvy a tiež sa robili dôležité politické rozhodnutia. V tomto období vyššie spoločenské vrstvy nosili koženú obuv, väčšinou s otvorenou špicou, siahala do polovice lýtok. Už vtedy rozlišovali topánky na pravú a ľavú, dámsku a pánsku. Rozlíšenie pravej a ľavej topánky je oproti neskorším obdobiam, kedy bola obuv na obidve nohy úplne identická, veľmi pokrokové. Obyčajní ľudia v starovekom Ríme a Grécku chodili bosí. 

historia hygieny

Stredovek (od  5.stor.n.l.) je charakterizovaný ústupom hygieny a starostlivosti o telo. Neexistovala kanalizácia, ulice boli plné výkalov z dobytka a nočníky sa vylievali na ulicu priamo z okna. O čistotu ulíc sa zvyčajne staral mestský kat s pomocníkmi, niekedy ľahké ženy ako trest za prevádzkovanie remesla museli za mestské hradby vynášať špinu. V stredoveku muži nosili úzke dlhé topánky, ktorých špička bola pripevnená pod kolenom retiazkou. Ženy nosili mäkkú koženú obuv, ktorú si pri pohybe vonku chránili návlekmi. Na dedinách sa nosili mäkké kožené alebo lykové topánky, pripevnené k nohám remienkami. Nedostatok hygieny a nevhodný tvar obuvi viedol k početným deformáciám a chorobám nôh. A aj práve kvôli tomu liečitelia a bylinkári, predchodcovia dnešných pedikérov, poskytovali kúpele nôh s prísadami rôznych liečivých bylín a solí. 

V období renesancie stačila na hygienu voňavka

V renesancii sa kvalita topánok zo začiatku nezlepšuje, práve naopak, nosia sa veľmi široké, ploché topánky. Špička topánky pripomína kačací zobák, a aby bola chôdza pohodlnejšia, pracujúci ľudia a vojaci si nohy obaľujú kusom spracovanej kože. Vyššia spoločenská vrstva nosí nízke látkové alebo kožené črievičky, na ktoré sa pri chôdzi navonok obúvali topánky na 30-60 cm platforme. Chôdza bola dosť obtiažna, no vzhľadom na ešte stále neexistujúcu kanalizáciu to bolo praktické riešenie.  

Avšak 14.-15- storočí (stále renesancia) bolo hygiene a čistote dopriate o čosi viac, aj v našich končinách sa objavujú zmienky o kúpeľoch v spojení s jednoduchšími lekárenskými zásahmi – vyrezávanie vredov, trhanie zubov, strihanie vlasov (lekárom sa zdali podradné, takže ich vykonávali ránhojiči). Takéto kúpele, boli mnohokrát spojené s nevestincami. Existujú doklady o kúpaní v drevených kadiach, kde sa hlava rodiny kúpala ako prvá v čistej vode a ostatní členovia rodiny sa umývali až po ňom. Samostatný kúpeľ bol luxusom majetnejších vrstiev.

historia hygieny

Kúpele boli v 16. storočí už skôr výnimkou, cirkev si upevňovala svoju moc a dodržiavanie hygieny sa považovalo za zásah do prirodzenosti a za prehrešok proti Bohu, ktorý bol prísne trestaný. Morové epidémie a zavlečenie syfilisu z Ameriky a tiež kresťanský dogmatizmus úplne zabrzdili rozvoj verejných kúpeľov predchádzajúceho obdobia. Tak  nastáva voňavkové obdobie, kde umývanie a čistú vodu nahradili rôzne škrabky, voňavky, parfumy a púdre. 

Barok ako obdobie prvej pedikúry

Niekde medzi renesanciou a barokom v 17. storočí sa nachádzajú nálezy prvých písomností s odborným popisom starostlivosti o chodidlá, teda o pedikúre

Barokové obdobie prináša viac zdobené topánky a vysoké rovné opätky. Ženy nosia bohato zdobené brokátové a hodvábne črievice, muži čižmy s manžetou navrchu vysoké až do polovice stehien, na opätku a s ostrohami. Topánky ešte stále nerozlišujú pravú a ľavú topánku. Rozvoj starostlivosti a “kult” pekne vyzerajúcich a upravených chodidiel nastáva v 18. storočí. Na pedikúru si potrpel kráľ Ľudovít XVI a aj kráľovná Viktória. Znižuje sa vplyv cirkvi , nastáva rozvoj medicíny a ľudia si uvedomujú spojenie medzi špinou a chorobami. 

historia hygieny

Toaletné stolíky si pomaly nachádzajú cestu na šľachtické sídla, ľudia na dedine sa umývajú vonku v potokoch alebo v kadiach s vodou. Až koncom 18. storočia sa ľudia začínajú umývať každý deň. V našich končinách sa o pozdvihnutie hygieny a zdravotníctva postarala Mária Terézia, zriadením zdravotných komisií, dokonca podporovala očkovanie proti pravým kiahňam a nechala zaočkovať 3 zo svojich 16 detí. A nie je sa čo čudovať, keďže na túto chorobu jej zomrelo niekoľko detí. Z obdobia jej panovania je dostupný rukopis vojenských predpisov z roku 1760 kde sa hovorí, aby si vojaci každý deň umývali ruky mydlom a učesali sa, dvakrát do týždňa si mali obliecť čistú košeľu a mali sa oholiť. 

Čistota oblečenia a tela si našla cestu medzi vyššie vrstvy a aj obyčajný ľud. Ako to bolo ďalej si prečítajte v pokračovaní tu. 

Odporúčame

pedikúra

Kombinovaná pedikúra

60 minút
Skombinujte výhody suchej pedikúry s efektami tej mokrej, a užite si beauty zážitok na profi úrovni v salóne Alma Care v Považskej Bystrici alebo v Bratislave. Kombinovaná pedikúra.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava