+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

Ktoré kožné ochorenia dokážete vyriešiť v kozmetickom salóne a pre ktoré už potrebuje lekára? Nepodceňujte ich

Koža nás niekedy vie potrápiť. Ak ide o ochorenia, ktoré si vyžadujú zásah lekára, rozhodne ho nedokladajte. No potom existujú aj také, ktoré sú menej problematické a riešením vie byť i kvalitná kozmetika a kozmetická procedúra. Pozrite si, kedy určite musíte ísť k lekárovi a kedy len stačí vyhľadať správny kozmetický salón.

Vírusové infekčné ochorenia sú pre nás neustálou hrozbou od narodenia až do konca života. Každá kožná infekcia je zapríčinená vírusmi. Podľa toho, aký vírus na nás útočí, sa prejavujú rôzne kožné príznaky. Medzi najčastejšie infekčné ochorenia patria bradavice a opar.

Drobné, ale predsa nás trápia – bradavice

S bradavicami ste sa už zaiste stretli, no vedeli ste, že existuje rovno niekoľko typov?

Tých najmenších z nás postihujú najmä ploché bradavice.  Najčastejšie sa vyskytujú na chrbtoch rúk, na predlaktiach a tvári. Ich tvar je plochý a výsev je hustý a nepravidelný.

Obyčajné bradavice už dokážu potrápiť aj dospelákov. Tento druh bradavíc svojím vzhľadom môžeme prirovnať ku zrnku šošovice. Sú viac vystúpené nad kožou. Sú väčšinou žltohnedé alebo červené. Vyskytujú sa u detí ale aj dospelých ľudí. Výskyt je najčastejšie na chrbtoch rúk, prstoch a perách. Keďže naše chodidlá sú vystavené pravidelnému tlaku, bradavice nerastú do výšky, ale vrastajú do kože a tým sa podobajú a zamieňajú s kurím okom. V tomto prípade tento druh bradavice môže spôsobovať bolesť.

Mohla by vás zaujímať aj naša téma Doprajte si nové chodidlá aj vďaka pedikúre.

Existujú aj tzv. kondylómy, ktoré sa vyskytujú na ženských alebo mužských pohlavných orgánoch.

Nezúfajte, všetko je liečiteľné. Ploché bradavice a obyčajné bradavice  sa dajú odstrániť ľahko za pomoci tekutého dusíka alebo ďalšími možnými variantmi. V dnešnej dobe je už naozaj množstvo spôsobov  napríklad si môžete zvoliť aj laserové odstránenie.

Dodržiavajte vhodnú starostlivosť

Bradavice sú vírusové ochorenie, preto sa nedajú odstrániť za pomoci bežných kozmetických prípravkov a kozmetických ošetrení. Aby sme zabránili vzniku bradavíc je veľmi dôležitá práve dostatočná hygiena a starostlivosť našej kože.  Preto je nutné pravidelné umývanie, zvoliť si správnu obuv, a dôležitá je správna hygiena a starostlivosť o intímne partie.  Dostatočná hydratácia vie tiež zmierniť prípadne zabrániť vzniku infekcie, preto musí byť koža pravidelne zvlhčovaná.  Pre udržanie  zdravej pokožky, najmä hydratovanej pokožky v dnešnej dobe nájdete množstvo potrebných krémov a mliek prípadne olejov. Vírusy, ktoré sa podieľajú práve za rozvoj bradavíc sú náchylné na uhličitan vápenatý. Práve on ich rozvoj dokáže vyhubiť. 

Nepríjemný opar

Opar je ďalším nepríjemným vírusovým ochorením kože. Nemusí postihovať len kožu, ale dokáže sa preniesť aj na sliznice ale aj na očnú rohovku. Rozdeľujeme ho do dvoch skupín

1.Typ – Tento typ oparu sa vyskytuje na perách a slizniciach.

2.Typ – Pri tomto type  sa opar objavuje na genitáliách a iných partiách, ktoré sa nachádzajú od stredu až po spodnú časť tela.

Typickými znakmi sú práve pľuzgieriky, ktoré na začiatku vytvárajú vzhľad  jedného celku. Potom začnú praskať a vznikne chrasta. Dĺžka hojenia je individuálna, tiež to závisí aj od toho kde sa opar nachádza. Približná dĺžka liečby je 14 dní.  Opar môže postihnúť takmer hocikoho bez ohľadu na vek a pohlavie. Postihuje mužov, ženy ale aj deti. Najčastejšie sa táto nepríjemnosť nachádza na perách a ústnej sliznici, na ďasnách ale aj na rohovke. Veľkým rizikom je hlavne opar, ktorý vzniká na rohovke, pretože môžu vzniknúť jazvy. 

Ešte nepríjemnejší pásový opar

Horším variantom je pásový opar. Pásový opar je vyvolaný vírusom, ktorý je podobný vírusu, ktorý vyvoláva rozvoj kiahní. Do organizmu sa dostane dýchacími cestami a následne sa začne šíriť do periférnych nervov.  Neskôr sa začnú objavovať kožné prejavy tam, kde sa nachádza postihnutie daného nervu. Na pokožke sa začnú vytvárať pľuzgiere, ktoré sú rozmerovo väčšie než pri bežnom opare. Tento typ oparu je veľmi bolestivý. Liečba trvá približne 2 až 3 týždne. Ochorenie sa môže hojiť jazvami, ktoré sú svetlejšie.  Vždy sa snažte zabrániť tomu, aby sa toto ochorenie rozširovalo.

Liečba pri oparoch ani v dnešnej dobe nie je úplne stopercentná. Na bežné opary sa používajú rôzne mastičky, krémy. Pokiaľ je forma oparu vážna, prípadne pri pásovom opare, ktorý spôsobuje veľkú bolesť,  sa už nasádza liečba tabletkami alebo injekčná liečba. 

Kozmetická starostlivosť pri oparoch vie byť nápomocná v prípade, že si zvolíte kvalitné prípravky. 

S týmito vám pomôže aj kozmetický salón

Poďme sa teraz pozrieť na tie, s ktorými vám pomôže aj dobrá kozmetická procedúra. Medzi bežné a najčastejšie zápalové ochorenia kože, ktoré nie sú infekčné ani vírusové patrí ekzém, psoriáza a rosacea. Vždy však dbajte na to, v akom stave sa momentálne vaše ochorenie nachádza, aby ste si ho procedúrou ešte nezhoršili. Ideálne je poradiť sa s vašou kozmetičkou

Atopický ekzém/ dermatitída aj ako výsledok genetiky

Ekzém patrí medzi zápalové ochorenia kože, kedy je nedostatok tukových látok a práve tieto tukové látky majú podstatnú funkciu pre zachovanie bariéry kože, ktorá tvorí ochrannú funkciu, pred pôsobením nežiadúcich látok, ktoré nás ohrozujú z vonkajšieho prostredia. Veľkú rolu pri rozvoji ekzému hrá genetika. Atopia je predispozícia, ktorá je nám daná geneticky a vyvoláva určitú precitlivenosť a rôzne alergie, ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia v podobe alergénu. 

Ekzém môžu vyvolať:

  1. alergény prenášane vzduchom  (pele, plesne, roztoče, prach, srsť),
  2. alergény z potravín – (napr. citrusy, mlieko, orechy a morské plody),
  3. fyzikálne vplyvy, ktoré sa podieľajú na rozvoji ekzému (mechanické podráždenie a prehriatie organizmu),
  4. psychické (spôsobuje nadmerná psychická záťaž a priveľa stresu).

 

Ochorenie vzniká už v prvých mesiacoch od narodenia, ale môže vzniknúť aj hocikedy počas vášho života bez ohľadu na vek. Spravidla po 15 roku života sa prejavy začínajú zmierňovať, no niektorých prípadoch vás vedia potrápiť celý život. Miesta kde sa ekzém nachádza sa vekom menia. U bábätiek sa ekzém vyskytuje najčastejšie na tvári a v záhyboch. Dospelých postihuje najmä na rukách, krku a predkoleniach. Pri tomto ochorení sa striedajú fázy pokoja a zhoršenia zápalu. Koža na tele je suchšia, zhrubnutá a šúpe sa. Pri ekzéme dochádza k začervenaniu a opuchom, prípadne sa môžu objaviť aj ložiská, ktoré mokvajú. 

 Liečba môže byť vo forme krémov a mastí. Môžu sa podávať antibiotiká či antihistaminiká. Do veľkej miery vie priebeh ekzému ovplyvniť aj úprava životného štýlu

Keď trpia lakte a kolená – psoriáza

V dnešnej dobe v dôsledku zlého životného prostredia a zlých životných návykov, pribúda čoraz viac ľudí, ktorých postihujú rôzne kožné prejavy. Patrí sem aj psoriáza.  Psoriáza môže vzniknúť kedykoľvek bez ohľadu na vek, ale u väčšiny prípadov sa začína prvý krát objavovať v období puberty.  

Trvanie psoriázy môže mať dlhodobý priebeh bez ohľadu na to, v akom časovom úseku sa počas vášho života prvýkrát objavila. Patrí medzi chronické ochorenia, ktoré postihujú kožu.  Pri psoriáze sa striedajú obdobia, kedy je psoriáza zhoršená a obdobie kedy naopak je držaná pod kontrolou. Ochorenie sa prejavuje zapálenými ložiskami, ktoré sú drsné, červené, vyvýšené  a šúpu sa. Jej výskyt vás môže trápiť najmä na lakťoch, kolenách vo vlasoch, ale môže sa vyskytnúť aj hocikde na tele. 

Liečba na úplné vyliečenie psoriázy neexistuje. Toto ochorenie sa dá len zmierniť . Na liečbu psoriázy sa používa aj fotobalneoterapia.

Zákerná Rosacea sa vyvíja nenápadne

K chronickým zapáleniam kože patrí aj Rosacea. Prejavy vznikajú na tvári a dekolte v podobe začervenania a rozšírenými cievkami. V neliečenej podobe môžu vzniknúť hnisavé vredy a deformácia kože. Rosacea vzniká približne po 25 rokoch života a vyskytuje sa častejšie u žien než mužov.  Toto ochorenie je veľmi náročné aj na psychiku človeka, ktorý trpí rosaceou. Na jej vzniku hrá dôležitú rolu genetika, strava, alkohol, stres či vysoký krvný tlak.

Priebeh ochorenia sa delí na tri štádia:

  1. štádium : začervenanie je dočasné neskôr sa stáva trvalým. Vznikajú rozšírené cievky.
  2. štádium : začínajú vznikať papuly, pustuly a hnisavé vredy.
  3. štádium: pri tomto poslednom štádiu začínajú hrubnúť mazové žľazy, na nose vzniká karfiolovité zhrubnutie kože. Môže sa vyskytnúť aj postihnutie oka.

Pomôže diéta či vyhýbanie sa slnečnému žiareniu

Liečba rosacei spočíva v tom, že človek, ktorý trpí týmto ochorením, sa snaží vyhýbať faktorom, ktoré mu ochorenie zhoršujú. Nasádza sa lokálna ale aj celková antibiotická liečba. Treba upraviť stravu a poskytnúť diétne opatrenia. Lokálna liečba môže byť aj antibakteriálna, protizápalová a antioxidačná. Človek s rosaceou sa musí chrániť pred nadmerným slnečným žiarením, veľkému teplu a vyvarovať sa nadmernému stresu. 

Veľmi dôležité je, aby si ľudia trpiaci kožnými ochoreniami uvedomovali o aký druh kožného ochorenia ide, a teda či je to zápalové ochorenie alebo infekčné vírusové. 

Neinfekčné na kozmetiku, infekčné k lekárovi

Pri bežných zápalových, neinfekčných ochoreniach kože môžete navštíviť kozmetický salón bez strachu, že by ste niekoho mohli nakaziť. V tomto prípade bude nutné stanoviť  pri kozmetickom ošetrení presný postup a priebeh celého ošetrenia, a zamerať sa na to, či vám daná procedúra nemôže zhoršiť váš zdravotný stav. Ak ste vo fáze, kedy je ochorenie aktívnejšie, rozhodne sa vyvarujte návšteve kozmetiky. Ide o vaše zdravie ! A  nestojí to zato, aby sa vám zdravotný stav zhoršil. Pri infekčných a vírusových ochoreniach je veľmi dôležité, aby človek bol maximálne zodpovedný. Ak máte herpes na tvári, rozhodne tiež počkajte, kým budete fit. 

 

Odporúčame

pedikúra, kurie oko, starostlivosť o nechty, alma care

Odstránenie kurieho oka

15 min
Ošetrenie kurieho oka nebýva zrovna príjemná záležitosť. V Alma Care v Považskej Bystrici vám ho odstránime efektívne a správne. Kurie oko je ochorenie kože, ktoré je obvykle reakciou na dlhodobý tlak na konkrétne miesto proti kosti.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava