+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

holenie

Ochlpenie: Aký význam majú chĺpky na našom tele?

Vlasy a ochlpenie vznikajú už pri vývine človeka v maternici, už vtedy nám je geneticky daná kvalita a hustota vlasov. Počas celého nášho života sa nám vlasy môžu meniť. Vlasové váčky sa časom strácajú.

Čo by sme mali vedieť o vlasoch?

Vlasy na ľudskom tele sa delia:

Lanugo sú prvé, jemné, dlhé, tenké chĺpky produkované vlasovým váčkom, ktoré pokrývajú telíčko ešte nenarodeného dieťaťa. Tieto chĺpky majú rovnakú dĺžku a taktiež rastú rovnakým tempom. Zvyčajne vypadnú mesiac pred narodením dieťaťa, ale niektoré detičky sa môžu narodiť s pozostatkom lanuga, ktoré časom samé vypadne.

Tieto vlasy začínajú nahrádzať Vellus vlasy.

Vellus – tieto jemné, krátke, bezfarebné chĺpky sa nachádzajú na celom ľudskom tele okrem dlaní, pier, chodidiel a mihalníc. Hormonálna činnosť na nich nemá žiadny vplyv a taktiež nie sú spojené s mazovými žľazami.

Terminálne vlasy – rastú z oveľa väčších vlasových folikul. Terminálne vlasy sú pevnejšie, hrubšie, obsahujú melanín a môžeme ich rozdeliť na dva typy:

  1. krátke – medzi tento krátky typ patria chĺpky napríklad v ušiach, nose a tiež sem patria riasy a obočie.
  2. dlhé – medzi dlhý typ vlasov patrí ochlpenie v podpazuší, ochlpenie pohlavných orgánov, u mužov sú to chlpy na hrudi, nohách, fúzy na tvári a samozrejme nemôžeme zabudnúť na vlasy na hlave.

Každý vlasový folikul môže zmeniť svoju tvorbu vlasu napríklad u dospievajúcich detí v pubertálnom období, pri pôsobení hormónov sa menia Vellus vlasy na terminálne vlasy – okolo pohlavných orgánov a v podpazuší a u chlapcov na brade a tvári. Terminálny vlas sa počas života dokáže zmeniť na Vellus vlas (napríklad keď muž začína plešatieť).

Každá vlasová cibuľka sa skladá z dvoch častí: z vlasovej papily a matrixu.

Vlasová papila je veľmi dôležitou súčasťou vlasového korienka. Vlasová papila vyživuje vlas a všetky živiny z ciev vedú do vlasovej cibuľky.

Nad vlasovou papilou sa nachádza matrix, ktorý sa skladá z troch častí:

  1. oblasť rastu – tu dochádza k tvorbe vlasových buniek a k ich rozmnožovaniu. Vznikajú tu keratinocyty, melanocyty.
  2. oblasť tvarovania – v tejto časti vznikajú Kutikula, Kortex, Medula
  3. oblasť rohovatenia – tu sa vytvára pevný, tvrdý vlas

 

Veľmi dôležité je pochopiť aj rastovému cyklu našich vlasov.

Všetky vlasy, ktoré rastú, majú tri fázy a tie sa stále opakujú. Tak vzniká prirodzená výmena vlasov. Pokiaľ je človek zdravý, tak sa nikdy nemôže stať, že by vlasy vypadli naraz a začali by rásť úplne od začiatku. Je to spôsobené tým, že každý jeden vlas sa vyskytuje v inej fáze rastu. Je úplne prirodzené a normálne, keď nám za deň vypadne od päťdesiat do sto vlasov. O rôznych chorobách a poruchách hovoríme až vtedy, keď sa vlasy veľmi rýchlo zriedia a vypadávajú vám v gučiach.

Rastové fázy rozdeľujeme na Anagénna fáza, Katagénna fáza a Telogénna fáza.

Teraz si povedzme o každej fáze zvlášť:

  1. Anagénna fáza – táto fáza je nazývaná aj ako rastová fáza. Najspodnejšia časť -vlasová cibuľka je silne stisnutá k vlasovej papile. Do vlasovej papily cez cievky prúdia všetky vlasové živiny. Tak sa začnú tvoriť základné časti vlasu. Potom sa začínajú tvoriť melanocyty, ktoré produkujú melanín a tak vzniká farba vlasu. Tým, že sa bunky delia, tvorí sa systém, že vlas sa začne posúvať nahor, čo znamená, že začína rásť. Anagénna fáza trvá približne od dvoch do šiestich rokov a v ojedinelých prípadoch môže trvať až desať rokov. V tejto rastovej fázy sa nachádza približne osemdesiatšesť percent vlasov. Vlas je živý a rastie. V zamši, teda v strednej vrstve pokožky, sa nachádza vlasový váčok a zo zamše vyrastá vlas na povrch.
  2. Katagénna fáza – túto fázu nazývame aj ako prechodová fáza, ktorá trvá jeden až dva týždne. Tu začínajú keratinocyty cibuľky odumierať a zároveň sa prestane tvoriť aj vlasové farbivo v melanocytoch. Cievky sa postupne ničia až dochádza k upchatiu a náš vlas už viac nebude prijímať výživu. To spôsobuje, že sa bunky prestávajú deliť a dochádza k procesu, že vlas už nerastie. Keď sa začne cibuľka oddeľovať od papily, vlas začína odumierať. V tejto fáze sa nachádza asi trinásť percent vlasov, ktoré máme na hlave. Keď vlasy prestanú rásť nazývame ich ako mrtvé vlasy. Pri takomto vlase na konci korienku cítime malú hrčku.
  3. Telogénna fáza – túto fázu nazývame aj ako pokojová fáza. V tejto fáze, keď už je vlas mŕtvy, sa posúva nahor a zostane v ústí mazovej žľazy až pokiaľ nenadíde jeho čas a nevypadne. V tomto prípade je už len zasunutý a dokážeme ho ľahko vytiahnuť – napríklad pri umývaní hlavy alebo česaní. Telogénna fáza trvá približne dva až tri mesiace a nachádza sa tu približne jedno percento vlasov.

 

vlasy

 

Koľko asi máme vlasov na hlave?

 

Po dobu dvoch až piatich mesiacov sa vlasový systém chystá na rast nových vlasov a tak znova nastane kolobeh výmeny informácií medzi začínajúcimi vrstvami, pričom dochádza k obnove činnosti papily. Papila sa teraz nachádza vyššie ako predtým a znova začína prijímať potrebné živiny k tomu, aby mohol začať rásť nový vlas.

Každý vlasový váčok dokáže vytvoriť dvadsať až tridsať vlasov za celý život človeka. V priemere nám na hlave rastie okolo stodvadsaťtisíc vlasov. Pokiaľ majú ľudia svetlé vlasy rastie im okolo stoštyridsaťtisíc vlasov, avšak rozdiel je v tom, že u svetlovlasých ľudí sú ich vlasy tenšie, jemnejšie a tým pádom nepôsobia tak husto. Pokiaľ máte tmavšie vlasy, sú hrubšie, ale je ich oveľa menej. Najmenej vlasov okolo osemdesiattisíc majú ľudia, ktorí majú ryšavé vlasy.

Každý chĺpok na tele dokážeme odstrániť buď za pomoci depilácie alebo epilácie. Viac o depilícií a epilácií sa dočítate v špeciálnom článku, ktorý pre vás pripravujeme.

V našom salóne AlmaCare vám ponúkame depiláciu horúcim voskom FilmWax. Depilácia je takmer bezbolestná. Ide o inovatívnu metódu depilácie. Vosky sa dajú použiť na celé telo a nanášajú sa na telo bez ohľadu na smer rastu chĺpkov. Táto depilácia je vhodná aj na veľmi citlivú pokožku. Pri depilovaní nepoužívame žiadne depilačné papieriky.

Určite prídite vyskúšať. Budeme sa na Vás tešiť. Sme posadnutí vašou prirodzenou krásou.

Vlasy

 

Odporúčame

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava