+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

bolesti chrbta

Prečo vás trápi bolesť chrbtice? Nájdite odpovede o vašom chrbte v našom článku

Azda každý z nás sa už stretol s bolesťou chrbta a že to vie byť niekedy poriadna bolesť. Chrbát ako základná os tela je neustále využívaná a zaťažovaná. Venujme preto pozornosť aj chrbtici ako celku, jej možným ochoreniam najmä spôsobom, ako sa bolesti vyvarovať. Prečítajte si náš článok a nájdite odpovede na tieto otázky.

V článku nájdete tieto témy:

  1. Chrbtica od A po Z 
  2. Ohýbanie či naťahovanie. Aj za to vďačíme svalom chrbta
  3. Prečo nás teda tá chrbtica tak bolí
  4. Keď kríže volajú o pomoc
  5. Tipy na zbavenie bolestí
  6. Niekedy je potrebný aj lekár

Chrbtica od A po Z

Zo školy si možno pamätáte, že chrbtica je dvakrát esovito prehnutá, čo zaisťuje jej pružnosť. Chrbtica človeka má 32-34 stavcov a medzistavcové platničky. Stavce sú krátke kosti, ktoré majú v sebe otvor. Týmto otvorom prechádza miecha.

Chrbtica sa delí na 5 častí a podľa nich sú pomenované aj stavce. Presnejšie, skladá sa zo 7 krčných, 12 hrudníkových, 5 driekových, 5 krížových, 4-5 kostrčových stavcov. V lekárskej správe ich väčšinou nájdeme pod označením ako napr.: TH5 , C3 …

bolest chrbtice

Chrbtica je dôležitá pre stavbu a pohyb hlavy a trupu. Tvorí kĺby s rebrami, čo znamená, že nesie hrudný kôš a má preto význam pri dýchacích pohyboch. Nesie hmotnosť hlavy a ďalších častí tela a prenáša ju cez panvu na dolné končatiny. U človeka je kvôli vzpriamenému držaniu tela vystavená veľkým tlakom, hlavne v driekovej oblasti.

Chrbtica má tzv. funkciu pufra, čo znamená, že funguje ako tlmič nárazov. Napomáha tomu i jej zakrivenie a pružné medzistavcové platničky. Jej stabilitu okrem spojení chrbtice v hlavnej miere zabezpečujú svalový korzet, tj. množstvo svalov a väzov, ktoré ju spevňujú, udržujú jej formu a umožňujú príslušné synchrónne pohyby. 

Ohýbanie či naťahovanie. Aj zato vďačíme svalom chrbta

Svaly chrbta sú pomenované podľa ich tvaru, umiestnenia alebo kombinácie. Ďalej sa delia aj podľa funkcie, ako je flexia (ohýbanie), extenzia (naťahovanie) alebo rotácia. Svaly a väzivové spojenia napomáhajú stabilizácií chrbtice, držia ju vzpriamene a riadia pohyb počas oddychu i aktivity.

Rozoznávame štyri základné skupiny svalov chrbta: predný ohýbač, zadný ohýbač, rotátor a naťahovač (extenzor). Svaly kostí sú priečne-pruhovanými svalmi. Tieto svaly je možné ovládať vôľou a zároveň majú zo všetkých svalov najkratší reakčný čas. Pred stiahnutím svalu vyjde z mozgu signál, ktorý miechou prechádza do konkrétneho svalu.

bolesť chrbtice

Na stiahnutie svalu je potrebná energia, aby sval mohol pracovať. Táto energia je zaistená pomocou krvných buniek, ktoré vyživujú sval. Veľmi dôležitým je nepreťažovanie len jednej skupiny svalov chrbta. Preťažovaním vznikajú najväčšie ťažkosti a bolesti chrbtice, čo môže v konečnom dôsledku viesť až k trvalým následkom.

Svaly chrbta a ich využitie 

Začneme s M. trapezius, ktorý má hneď niekoľko dôležitých úloh. Ťahá lopatky k chrbtici, dvíha lopatky hore, sťahuje lopatky dole a má na starosti i záklon a úklon hlavy.  M . latissimus dorsi riešiť extenziu s intrarotáciou v ramennom kĺbe a M. levator scapule zas dvíha lopatku dole. Ďalej poznáme  M . rhomboideus major a M. rhomboideus minor, ktoré priťahujú lopatku ku chrbtici. Posledné dva sú M . serratus posterior inferior a M. serratus posterior superior. Všetky tieto svaly zároveň nazývame povrchové svaly chrbta. 

Prečo nás teda tá chrbtica tak bolí?

Poznáme mnoho chorôb, ktoré trápia našu chrbticu. Nejeden z nás si už našiel v papieroch od lekára diagnózy ako skolióza, kyfóza, lordóza, spondylóza  či rôzne syndrómy. Týmto ochoreniam sa budeme venovať v nasledujúcich blogoch. Teraz vám však povieme niečo o bolesti chrbtice, prečo vzniká a ako sa jej vyvarovať.

Veľmi často nás môže chrbát bolieť iba nárazovo z preťaženia, príčinou ale môže byť aj vyskočená  platnička, ktorá už vyžaduje odborný zásah. 90% ľudí trpí v rôznom období svojho života bolesťami chrbta. Nie sú to vyslovene len bolesti chrbtice. Takmer nikdy nie je možné bežnou vyšetrovacou metódou zistiť, ktorá časť chrbta či chrbtice je za vznik bolesti naozaj zodpovedná. Okrem toho nás zvyknú potrápiť aj “trigger points” alebo spúšťače bolesti.

Keď kríže volajú o pomoc bolesti chrbtice

V súčasnosti trpí dlhodobými bolesťami chrbta v driekovej oblasti až 23 % dospelej populácie. Bolesť v dolnej časti môže spôsobiť:

  • Zápalové ochorenie chrbtice
  • Nezápalová bolesť 

Oba typy bolesti majú podobné príznaky, príčiny vzniku sú však rôzne a preto je potrebné ich odlišne liečiť. Vo väčšine prípadov bolesť zmierňujú lieky alebo cvičenie. Bolesť by sa nemala podceňovať a ľudia s chronickou bolesťou chrbta by mali čo najskôr vyhľadať lekára.

Zápalové ochorenie chrbtice 

Zápalové ochorenie chrbtice postihuje približne 3 % dospelej populácie. Je dôležité stanoviť správnu diagnózu včas, pretože niektoré príznaky zápalovej bolesti sa časom zhoršujú. Pri správnej diagnóze, dobrej životospráve, vhodnej liečbe a dennej pohybovej aktivite môže pacient dosiahnuť dobrú kvalitu života vzhľadom na svoje základné ochorenie. V prípade, že sa zápalové ochorenie chrbtice podcení a nelieči, môže dôjsť až k degeneratívnym zmenám, ktoré sa prejavujú aj závažným obmedzením hybnosti.

bolesti chrbtice

Príznaky tohto ochorenia sú v počiatočnej fáze také zanedbateľné, že ich pacient často prehliada, alebo si ich zamieňa s inými chorobami. V niektorých prípadoch sa môže choroba naplno prejaviť až po niekoľkých rokoch.

Medzi tieto príznaky patrí :

  • bolesť v driekovej oblasti chrbta, ktorá sa postupne šíri do ostatných častí chrbta,
  • bolesť sa objavuje v noci alebo ráno,
  • ranná stuhnutosť, ktorá trvá viac ako 30 min,
  • bolesť sa zmierni po rozcvičení,
  • bolesť zhoršuje pokoj, napr. spánok alebo sedenie,
  • bolesť je dlhodobá a trvá viac ako 3 mesiace,
  • postupné obmedzovanie pohyblivosti chrbtice,
  • bolesť na hrudníku,
  • psoriáza,
  • zápal kĺbov alebo šliach. 

Do rizikovej skupiny sa radia mladí muži, kde sa príznaky začnú prejavovať medzi 20-30 rokom života. 

Nezápalová bolesť chrbta

Bolesť chrbta zapríčinená mechanickými faktormi má výrazný vplyv na kvalitu života. Patrí medzi najrozšírenejšie bolesti chrbta. Spôsobuje ju napríklad zlé držanie tela, sedavý spôsob života, starnutie, ale aj úraz či námaha.

Príznaky sú nasledovné:

  • ranná stuhnutosť, ktorá trvá menej ako 30 minút,
  • bolesť zmierňuje pokoj,
  • bolesť sa môže objaviť po extrémnej záťaži alebo úraze,
  • rôzny nástup bolesti.

Príznaky sa prejavujú v akomkoľvek veku, postihuje ženy i mužov.

bolesti chrbtice

Tipy na zbavenie bolestí

Na základe stanovenej diagnózy, zdravotného stavu a životného štýlu by sme mali vedieť, čo bude pre nás to najlepšie. Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť bolesť. 

Cvičenie

Aktívny pohyb zlepšuje celkové držanie tela, pozitívne vplýva na bolesť a stuhnutosť chrbtice. Reumatológ, ortopéd alebo rehabilitačný lekár môže navrhnúť vhodný cvičebný plán, ktorý pomáha efektívne obnoviť svalovú silu chrbtice. Ak sa vám nechce chodiť ku doktorovi, na internete nájdete rôzne cviky na spevnenie alebo rehabilitáciu chrbtice.

Masáž

Pri niektorých bolestiach chrbta sa odporúča masáž. Slúži na uvoľnenie kĺbových blokád, kože, podkožia a svalov. Masáž poskytuje fyzioterapeut alebo masér, ktorý k liečbe používa aj pohybovú liečbu či prostriedky fyzikálnej terapie. Okrem klasickej masáže si v našom salóne môžete dopriať i aromaterapeutickú masáž na uvoľnenie či detoxikačnú medovú masáž.

bolesti chrbtice

Operácia

K operácii sa pristupuje až vtedy, ak liečba u pacienta nezaberá, resp. ak trpí vrodenou vývojovou chybou chrbtice. Pred samotnou operáciou je potrebné, aby spinálny chirurg vysvetlil všetky prínosy a riziká operácie.

No a samozrejme, takmer vždy je možná i liečba vhodnými liekmi.

Niekedy je potrebný aj lekár

Ak však bolesť predsa len neustupuje, odporúčame navštíviť lekára. Ak trpíte bolesťami chrbta, v prvom rade navštívite svojho praktického lekára. Vyšetrí chrbát, posúdi príznaky a ak to bude potrebné, odporučí vás na vyšetrenie k niektorému špecialistovi. V prípade, že má praktický lekár podozrenie na zápalové ochorenie chrbtice, odporučí vyšetrenie u reumatológa. Ten okrem zápalového ochorenia chrbtice vyšetruje aj ďalšie autoimunitné ochorenia, prípadne choroby kĺbov, kostí a svalov. Urobí všetky potrebné vyšetrenia, na základe ktorých stanoví diagnózu a následne nasadí liečbu. 

Pomôcť vám dokáže i rehabilitačný lekár, ktorý uobí kompletné vyšetrenie pohybového aparátu pacienta, posúdi držanie tela, svalovú rovnováhu, pohybové stereotypy, vrátane dýchania a chôdze, funkciu jednotlivých segmentov i pohybového aparátu ako celku. Podrobne s pacientom rozoberie históriu jeho problémov, vrátane pracovnej a športovej anamnézy. Pri vyšetrení sa snaží zistiť, ako a prečo sa daný jedinec hýbe či nehýbe, prečo ho niektorý pohyb bolí a aké používa náhradné pohybové vzory. Ak je to potrebné, odporučí ďalšie doplňujúce vyšetrenia (röntgenologické alebo sonografické vyšetrenie, CT, laboratórne či iné špecializované vyšetrenia), prípadne odporučí vyšetrenie ďalším špecialistom.

Tak čo, ešte vás ten chrbát bolí, alebo už ste zaradili do svojho života cvičenie či masáže, alebo možno i vyhľadali lekára. Ak ste ešte nepodnikli žiadne kroky, no bolesť stále pretrváva, ako sme písali aj v článku, určite ju nepodceňujte a doprajte vašej chrbtici uvoľnenie. Ak by ste chceli začať práve s masážami, skvelé nájdete práve v kozmetickom salóne AlmaCare.

Odporúčame

účinky myofacinálna msaáž

Relaxačná masáž (chrbát, hlava, šija)

40 min

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava