+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

trigger points

Máte aj vy malé a neviditeľné spúšťače svalovej bolesti? Zistite všetko o “trigger points”

Stalo sa vám, že ste sa objednali na masáž, ľahli ste si a čakali ste, čo sa vlastne bude diať ? Potom sa to začalo, prvé masérske pohyby, vôňa masážneho oleja … Všetko bolo pre vás príjemné, masáž ste si užívali, až pokiaľ ste pocítili nepríjemnú bolesť. A vtedy vám zišla na um otázka „čo mi to tam tak preskakuje?” Áno, presne tak, masér vyhľadal váš trigger pointspúšťací bod bolesti, ktorý môže byť na dotyk bolestivý. 

Dnes si teda povieme všetko o trigger points, okrem iného najmä prečo vznikajú a ako ich odstrániť.

Tu je celý obsah článku:

  1. Trigger point ako dôsledok stiahnutého svalu a nedostatku kyslíka v svaloch
  2. Na týchto miestach vás trigger point potrápi najčastejšie
  3. Ako viem, že je to trigger point? 
  4. Liečenie kvalitnou masážou
  5. Doplnková liečba: ultrazvuk aj elektroliečba

 

trigger points

Trigger point ako dôsledok stiahnutého svalu a nedostatku kyslíka v svaloch

Zatvrdnuté uzlíky sa oficiálne nazývajú trigger points alebo spúšťové body a sú jedným z najčastejších prejavov poruchy funkcie pohybovej sústavy. Ide o citlivé miesta, ktoré sa môžu vytvoriť okolo napnutého svalového vlákna kdekoľvek na tele – na krku, chrbte, ramenách či stehnách. Pri nahmataní zvyčajne bolia, buď na mieste výskytu alebo sa bolesti šíria do iných oblastí tela.

V jednoduchosti sa dá povedať, že na základe určitej fyzickej alebo emocionálnej traumy vzniká nadmerná produkcia a vylučovanie acetylcholínu, čo má neskôr za následok uvoľnenie a následné vstrebanie vápenatých iónov. Výsledkom je výrazná kontrakcia svalu, pri ktorej nastáva útlak ciev a následné znížené zásobovanie kyslíkom. To všetko vedie k preťaženiu jednotlivých svalov a následnému vzniku uzlíkov vo svalových vláknach.

Na týchto miestach vás trigger point potrápi najčastejšie

Podľa našich skúseností sa trigger points najviac vyskytujú na trapézových svaloch a medzi lopatkami. Na otázku či je výskyt viac u mužov alebo žien nevieme s určitosťou odpovedať, u každého človeka je to individuálne. Vieme vám však povedať, že trigger points sa vytvárajú dokonca aj u detí. Nedostatok pohybu, zlé držanie chrbta či nesprávne sedenie má za následok vznik spúšťacích bodov. 

trigger points

Ako viem, že je to trigger point?

Vyšetrenie samo o sebe nie je náročné. Prítomnosť trigger points vyšetruje masér, terapeut alebo lekár. Vďake palpačnému vyšetreniu dokážu nahmatať tuhý, zatvrdnutý uzlík. Najčastejším prejavom je lokálna bolesť v mieste uzlíka a typické je aj opakované vystreľovanie bolesti do iných oblastí. Dajú sa charakterizovať ako ťažko lokalizovateľné a hlboké. Napnuté svalové snopce s prítomnými spúšťovými bodmi môžu dokonca utláčať okolité nervové vlákna a cievy, čo môže viesť k zníženiu citlivosti, pocitu brnenia či pálenia v končatinách. Často spôsobujú aj poruchy prekrvenia alebo žilového návratu. Neraz zvyšujú svalové napätie, čo sa zvykne prejaviť narušením motorických funkcií, znížením rozsahu pohyblivosti a menšou svalovou silou. Ak by si človek posilňoval svaly s prítomnými spúšťovými bodmi, môže to skončiť prehĺbením poruchy až narušením pohybového stereotypu.

trigger points

Trigger points môžu sprevádzať aj atypické bolesti :

  • Pálenie očí
  • Rozmazané videnie
  • Pískanie uší 
  • Šum uší 

Dôvod prečo sa prejavuje niektorá z bolestí je, že spúšťacie body môžu narúšať niektoré funkcie autonómneho nervového systému. Dôležitá je presná diagnostika, ktorá vylúči iné diagnózy. Bolesti, ktoré vedú do končatín a hlavy môžu mať na svedomí uzlíky, ktoré aj napriek podávaniu liekov od bolesti neboli odstránené. 

Liečenie kvalitnou masážou

Neodporúčame, aby ste si uzlíky roztláčali sami alebo za pomoci človeka, ktorý v tom nie je vzdelaný. Uzlíky možno nahmatať, no nie vždy to musia byť oni, môžu to byť uzliny či nezhubný tumor, ktorý sa určite neodporúča stláčať. Pre niekoho je masáž spúšťacích bodov bolestivá, iný ju zase zvládnu bez väčšej bolesti. Ide totiž o to, aby miesto, kde sa uzlík nachádza, bolo dôkladne do hĺbky premasírované. Pôsobíme naň tlakom a ako sme už spomínali, pre niekoho to môže byť veľmi bolestivé. Bolí to však preto, lebo spúšťový bod je niečo, čo vo svale nemá byť. Telo tento nežiaduci jav naznačuje práve spomínaným príznakom. Zatvrdnuté miesto je ale potrebné roztlačiť, prípadne použiť inú techniku na jeho odstránenie. Inak môže ostať príčinou rôznych ťažkostí, ktoré sa časom ešte zvýraznia. 

trigger points

Doplnková liečba: ultrazvuk aj elektroliečba

Na terapiu sa môže použiť aj suchá ihla, ktorou sa pichne do stvrdnutého miesta a to sa postupne uvoľní. Pri trigger points je vhodná tiež aplikácia ultrazvuku, či už samotného alebo v kombinácii s elektroliečbou. Liečba ultrazvukom a elektroterapia sú skôr doplnkové formy terapie. Mali by nasledovať až po terapii tlakom na postihnuté miesto a tiež po špeciálnom naťahovacom cvičení. Samotný ultrazvuk spúšťací bod neodstráni, no robí sa ním mikromasáž postihnutého miesta, čím sa lepšie prekrví. Ak je ošetrované miesto lepšie prekrvené, jednoduchšie sa doň dostávajú nielen živiny, ale ľahšie sa odtiaľ vyplavujú aj odpadové látky, ktoré sa vo svaloch môžu tvoriť. Preto aj ultrazvuk určite prispieva k zlepšeniu tohto problému.

trigger points

Tesne po terapii je potrebné piť veľa tekutín, aby sa z tela rýchlejšie vyplavili škodliviny. Je dobré vyvarovať sa nesprávne vykonávaným bežným pohybom a najmä dvíhaniu bremien. Aj keď uzlíky po liečbe zmiznú, vďaka nesprávnym pohybovým stereotypom sa môžu znovu ľahko vrátiť.

 

Odporúčame

myofasciálna masáž

Športová masáž (po výkone)

30 minút
Športová masáž tvorí dôležitú súčasť prípravy amatérskych, ale i vrcholových športovcov , ktorí chcú opakovane podávať športové výkony a zároveň, čo najúčinnejšie predchádzať vzniku trvalého poškodenia organizmu.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava