+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

masáž

Masáž od A po Z: čo to je a odkiaľ k nám prišla + TOP mýty

Konkrétne máme na mysli ruky masérov a iných terapeutov, ktorí sa zaoberajú masážami. V nasledujúcom článku sa pozrieme na masáž ako celok. Kde vlastne vznikla a ako sa vyvíjala až po súčasnosť? 

V článku nájdete tieto témy: 

  1. Čo je to vlastne masáž
  2. V minulosti lekársky i šamanský rituál
  3. Čo národ, to iná masáž
  4. Toto všetko vám masáž vylieči
  5. Mýty o masážach
  6. Vedeli ste, že…? 

Čo je to vlastne masáž?

Masáž sa zaraďuje do mechanoterapie čo znamená, že masážnymi hmatmi masér dráždi periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom masáže je zvýšenie funkčnej zdatnosti, zmiernenie napätého svalstva, odstránenie únavy, liečba alebo relaxácia.

masáž

Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova massage a to má zasa históriu pravdepodobne v arabskom masa – teda “dotknúť sa, ohmatať alebo manipulovať”  či v latinskom massa, čo znamená “masa, cesto”. Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny me-sakj, teda “pomazanie olejom”. Staroveká gréčtina zas používala pre masáž slovo anatripsis a latinčina frictio.

V minulosti lekársky i šamanský rituál

Masáž je jeden z najstarších liečebných prostriedkov v histórii ľudstva. V podstate netušíme odkedy sa používala, ale odkedy máme dostupné záznamy (obrazy, rytiny a pod.), odvtedy sa objavujú informácie o tomto druhu liečenia. Masáž je jedna z najstarších foriem terapií, ktorá je veľmi prospešná zdraviu a zároveň napĺňa tak dôležitú vec ako je kontakt človeka s človekom. Masáž sa objavuje v niekoľko tisícročnej šamanskej tradícii, kde bol tento úkon prepojením lekárskeho a magického rituálu, ktorý pomáhal vždy telu aj ľudskej duši.

masáž

Čo národ, to iná masáž

V pôvodnej Austrálii bola súčasťou každodenného života, spolu s bylinkami a liečivou vodou z prameňov sa používala pri bolestiach a mnohých druhoch chorôb. V Afrike bola masáž súčasťou ľudovej medicíny. V strednej a južnej Amerike, vo vyspelých civilizáciách ako boli Olmékovia, Toltékovia, Chichimekovia a Aztékovia, Mayovia a Inkovia bola masáž súčasťou vyspelého kúpeľného systému – „temazcalli“.

Pomocou masáži sa liečili tráviace problémy, problémy dýchacieho aparátu a všetky svalové ochorenia a únava. V rámci masáži používali rôzne prírodné masti, bylinky, oleje, zvierací tuk a podobne. Vždy to bola súhra skúseností, byliniek a energie, s ktorou vedeli terapeuti pracovať. Rovnako v Severnej Amerike používali Indiáni celostné masáže ako fyzickú prípravu pre vojakov aj na liečenie nespočetného množstva chorôb. 

masáž

V Rusku a na Ukrajine bola masáž súčasťou ľudového liečiteľstva, spojená s mágiou a rituálmi. Neskôr sa začal ako pomocný prostriedok používať trenie tela rôznymi vetvami v spojení s otužovaním. V Babylónii sú záznamy o masáži už z roku 2 350 pnl. Prvý písomný dôkaz (nepriama zmienka) bol nájdený v Chamurapiho zákonníku.

V Egypte máme niekoľko vyobrazení a informácií o tom, že masáž bol veľmi častý liečebný prostriedok. Maséri si zároveň aj vyrábali rôzne vonné oleje (repka, sladké mandle, horké mandle, levanduľa, extrakt z marhuľových, alebo hroznových jadierok, cédrové drevo, santal, avokádo). Masáže, bylinky a vonné oleje  používali denne aj kňažky bohyne Isis, ktoré boli zasvätené čistote. Masáž tu bola veľmi komplexná, používali sa všetky možné spôsoby – trenie, pasívne pohyby, uvoľňovanie svalov a podobne. Klasická egyptská masáž trvala 4 hodiny. Každá masáž bola jedinečná, pretože rešpektovali to, že každé telo je jedinečné. Masážou obnovovali harmóniu celého tela.

masáž

Najstaršie kultúry

V Číne je zdokumentovaná masáž z roku 1 400 pnl. Boli tu rozvinuté rôzne druhy v rámci tradičnej čínskej medicíny Akupunktúra, Moxovanie, Anmo, Moshou, Tuina a pod. V Japonsku sa skombinovali dve staroveké tradície – čínskej anmo terapie a kórejskej amma masáže ich výsledkom bola japonská amma masáž, tradícia so starobylými koreňmi, ktoré pretrvali do 19. storočia. Okrem toho do dnešného dňa poznáme pôvodnú japonskú masáž Shiatsu (pôvodne prevzaté a modifikované z Číny).

V Indii bola masáž súčasťou osobnej dennej hygieny, informácie sa datujú do obdobia 3 000 rokov pnl. Vnímame tu systém tradičného indického lekárstva – Ayurvédy (Umenie života), ktorá obsahuje aj rôzne masážne techniky. V súčasnosti sa prevádzajú základné indické masáže – indická masáž hlavy Champissage, Chavutti Thirumal (olejová masáž nohami – „masáž tlakom nôh“), ajurvédska masáž, ktorá zbavuje telo toxínov.

masáž

Toto všetko vám masáž vylieči

Lekársky výskum ukázal, že priaznivé účinky masáže zahŕňajú úľavu bolesti, zmierňujú účinky úzkosti a depresie a dočasne znižuje krvný tlak a tep. Teórie o tom, čo masáž dokáže, obsahujú napríklad aktiváciu parasympatického nervového systému, čo môže stimulovať uvoľnenie endorfínov a serotonínu, prevenciu fibrózy alebo tkaniny jazvy, zlepšenie toku lymfy a zlepšenie spánku.

Masáž s kombináciou s cvičeniami môže pomôcť pri chronickej bolesti spodnej časti chrbta. Okrem toho bolo preukázané, že masáž zmierňuje bolesť počas niektorých dní alebo týždňov po liečbe, resp. masáži. Ak vás skôr “bolí duša” a trpíte úzkosťou či depresiou, a tie vie vyriešiť masáž. Znižuje totiž príznaky úzkosti u osôb, ktoré sú všeobecne náchylné k úzkosti a tiež redukuje subklinickú depresiu.

Mýty o masážach

Tu sú  3 najčastejšie mýty, ktoré sa o masážach tradujú a ovplyvňujú mienku ľudí o tejto procedúre. Nedajte sa nachytať rečami.

  1. Nezáleží na akú masáž pôjdem, aj tak je to stále masáž . Omyl!

Nie všetky masáže sú si rovné. Záleží na tom aký zdravotný problém máte, či potrebujete zrelaxovať po náročnom dni, máte problémy s lymfatickými uzlinami, migrénami, atď. Masáže môžu vychádzať z toho istého princípu, no v každej masáži sú zahrnuté rôzne postupy, hmaty a techniky. Ak si myslíte, že potrebujete masáž, určite sa poraďte so skúseným masérom. Možno budete prekvapený, aký typ masáže vám odporučí.

masáž

2. Masáž bola dobrá len vtedy, ak na druhý deň cítim bolesť . Omyl!

Každý človek je jedinečný a každá masáž je iná. Z toho vyplýva, že citlivejší ľudia môžu cítiť miernu bolesť na druhý deň. Taktiež ak nedodržíte pokyny terapeuta, ako napríklad pitný režim po masáži, môže to na druhý deň bolieť. No základný princíp masáže ako aj rôznych terapií je, že sú poskladané tak, aby vám pomohli. Takže hlavný cieľ je, aby ste sa cítili lepšie ako pred samotnou masážou a nie naopak.

      3. Počas masírovania ma to bolí ale budem mlčať, asi to tak má byť. Omyl!

Vždy by ste mali svojmu masérovi povedať, že vás niečo bolí. Niektoré masážne techniky sú bolestivé, iné nie. Terapeut by vám mal pred terapiou vysvetliť, čo pri masáži môžete očakávať a čo zase bežné nie je. Každý človek je iný a aj skúsenému terapeutovi sa môže stať, že sa mu vyskytne niečo s čím nerátal. Práve preto je komunikácia medzi terapeutom a pacientom asi najdôležitejšia vec, či už pred, počas alebo po masáži.

účinky myofacinálna msaáž

Vedeli ste, že… ?

Na záver sme si pre vás pripravili zaujímavé fakty zo sveta masáží. Napríklad v  stredoveku nastal pod vplyvom kresťanstva úpadok v starostlivosti o telo (liečenie dotykom bolo považované za hriešne). Zachovali sa však v ženských kláštoroch, ktoré boli často ako nemocnice, kde pomáhali chudobným. V Južnej Kórei sa zas môžu stať masérmi iba slepí či zrakovo postihnutí ľudia. O tom, že táto procedúra je obľubovaná aj v modernom svete svedčí aj anketa, v ktorej  až 79% ľudí vo veku medzi 25 až 35 rokov odpovedalo, že by sa radi pripoistili u svojej zdravotnej poisťovni na masáž.

Ak ste sa dostali až sem , pravdepodobne viete všetko dôležité a zaujímavé o masáži. Môžete si ju dopriať aj v našom kozmetickom salóne AlmaCare, kde si vo výbere masáži prídete na svoje. 

 

 

Odporúčame

aromaterapeuticka masaz

Aromaterapeutická masáž

60 minút
Aromaterapeutická masáž je masážna terapia pri ktorej sa do masážnych olejov pridávajú esenciálne oleje. Každý esenciálny olej má iné liečivé účinky. Niektoré upokojujú iné zas povzbudia.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava