Detoxikačná medová masáž je veľmi stará a osvedčená liečiteľská metóda. Medovú masáž používala Kleopatra, Gréci i Rimania. Prakticky vo všetkých kultúrach sa našli dôkazy o tom, že bol med využívaný nielen ako zdroj potravy, ale aj ako liek na liečenie.
Prečo sa pri masáži používa práve med?
Včelí med obsahuje predovšetkým vodu, uhľohydráty, hroznový a ovocný cukor, maltózu, proteíny, organické kyseliny a mliečny cukor. Taktiež sú v mede prítomné dôležité minerály a stopové prvky. Svetlé druhy medu obsahujú menej minerálnych látok ako tmavé. Tmavé druhy medu sú bohaté predovšetkým na železo, mangán a meď. Z vitamínov obsahuje med predovšetkým vitamíny B1, B2 a B9. K tomu sa pridávajú dôležité enzýmy, aromatické látky, ktoré mu dodávajú jeho typickú chuť.
Prostredníctvom včelieho medu dostáva náš organizmus dôležité prvky, ktoré mu v našej civilizácii veľmi často chýbajú. Organizmus sa môže lepšie brániť proti chorobám, aktivovať procesy metabolizmu a posilňovať životnú energiu. Med má výrazný detoxikačný účinok, pôsobí proti anémii, upokojuje, podporuje obranyschopnosť, má priaznivé účinky na príjem vápnika. Liečivé účinky medu sa uplatňujú pri tíšení kašľa a podpore trávenia iných potravín.
Med ako liečivý nástroj poznal už aj Hippokrates
Takmer 4000 rokov staré dokumenty potvrdzujú, že grécki lekári už v stredoveku používali zmes medu a svätojánskeho chleba ako močopudný prostriedok. Hippokrates používal med k rôznym liečivým účelom. Až v dnešnej dobe, presnejšie v posledných dvadsiatich rokoch, začali lekári v Nemecku, Anglicku a Amerike terapeutickú účinnosť medu skúmať podrobnejšie. Cieľ výskumu bol zameraný na liečivé látky obsiahnuté v mede, aby ich mohli cielene indikovať k liečbe chorôb.
Pôsobenie a účinky medovej masáže
Pri medovej masáži pôsobí liečivá sila včelieho medu prostredníctvom pokožky priamo na organizmus. Medová masáž je technika rúk, ktorá v spojení s medom pôsobí ako pumpovanie. Prostredníctvom pumpovacích pohybov rúk sú pri masáži medom vysávané staré usadeniny, toxíny a jedy z telesných tkanív. Masáž medom odstraňuje všetky jedy zo životného prostredia, potravín a liekov, ktoré sa v priebehu života nahromadili v tele človeka. Vylučujú sa v podobe gumovitých výlučkov na problémových miestach chrbtice, ktoré sú dobre viditeľné.
Cez dôležité reflexné zóny stimuluje medová masáž činnosť orgánov tela, ktoré k nim patria. Reflexná súvislosť, ktorú rozoznal Dr. Head je medzi poruchami vnútorných orgánov a príslušnej zóny na chrbtici ako napätie, bolesť. Pri ochorení vnútorných orgánov sa môže týmto spôsobom podstatne podieľať na ich vyliečení.
Taktiež sa môžu prejaviť psychosomatické stavy napätia vo svaloch, šľachách, pokožke. Porucha vzniká na základe duchovne – telesného napätia v príslušných reflexných zónach. Blokované pocity a city sa často skrývajú za bolesťou chrbtice. Keď sa podarí medom uvoľniť blokované pocity a city, začne prúdiť životná energia čo sa prejaví odstránením bolesti.
Medová masáž celý organizmus oživuje. Je preto vhodná zvlášť pri vysokom počte civilizačných chorôb, ktoré súvisia s usadzovaním jedov a škodlivín. Je vynikajúcou relaxačnou a detoxikačnou metódou, ktorá zanechá v človeku pocit ľahkosti, čistoty a osvieženia, upravuje metabolizmus a zjemňuje a hydratuje pokožku.
Pre koho je vhodná medová masáž a pre koho nie ?
Medová masáž je určená predovšetkým ľuďom, ktorí potrebujú oživiť a povzbudiť organizmus. Odporúčaná veková kategória je od 15 rokov pre obe pohlavia. Indikácie sú:
- Reumatické ochorenia svalov a kĺbov
- Ochorenia pohybového systému
- Žalúdočné a črevné poruchy
- Anémia
- Chronický únavový syndróm
- Bolesti hlavy a migrény
- Chronická nádcha
- Choroby pečene
- Slabosť obličiek
- Neplodnosť
- Menštruačné problémy
- Úprava hormonálnej činnosti
- Poruchy štítnej žľazy
Kedy sa medovej masáži treba vyhnúť ?
- Alergia na med
- Infekčné ochorenia
- Poškodenia kože
- Otvorené rany
- Nádorové ochorenia
- Krvácavé ochorenia
- Žalúdočné vredy
- Trombóza
- Vysoký očný tlak
- Zvýšenú pozornosť treba venovať materským znamienkam, pigmentovým škvrnám
- Masáž neaplikujeme v oblasti tváre, brucha a hrudníka
- Na HK a DK sa med vtiera iba do veľkých kĺbov
Vedeli ste, že…
- Masér by nikdy nemal masírovať klienta pokiaľ sa sám necíti dobre. Negatívne vibrácie sa môžu preniesť na klienta
- Ak masér cíti únavu pri medovej masáži, ktorá je fyzicky náročnejšia môže prerušiť masáž alebo ju ukončiť
- Masáž medom aplikujeme u zdravých ľudí 1x mesačne, u chorých 1x týždenne a u akútnych pacientoch 2x týždenne
- Úplná medová masáž sa skladá z troch nanesení medu. U chorých, oslabených jedincov a tehotných žien je dostačujúce iba jedno nanesenie medu
- Medová masáž môže zo začiatku spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu, ktoré treba hodnotiť ako priaznivé znamenie, že telo sa začína zbavovať toxínov a jedov
- Pri zhoršení sa odporúča pohyb na čerstvom vzduchu, prechádzky a vykonávanie ľahkej fyzickej aktivity
- Dôležitý je pitný režim, aby telo aktivované škodliviny vyplavilo
- Po vykonaní masáže sa neodporúča používať mydlo a iné kozmetické prípravky
- Na ošetrovanú časť môžeme ukladať plátky zelenej uhorky, ktoré regenerujú pokožku
Ak ste Detoxikačnú medovú masáž ešte neskúsili, nájdite si najbližšieho miesto, kde ju skúsený masér poskytuje a na vlastnej koži pocíťte jej priaznivé účinky.