+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

horúci zábal

Horúcimi zábalmi proti stuhnutému telu: tieto dva vám pomôžu!

Doprajte svojmu telu božský relax pomocou tak jednoduchej a obyčajnej veci, ako je teplo. Horúce zábaly na telo totiž dokážu nie len blahodarne pôsobiť na vašu psychiku, pretože vás dokonale zrelaxujú, ale prinášajú široké spektrum benefitov aj na fyzickej úrovni tela. A práve dva takéto poklady nájdete aj v našom kozmetickom salóne AlmaCare v podobe rašeliny a parafínu. V článku vám prezradíme, čo ste o nich určite nevedeli a prečo by ste ich mali vyskúšať.

Keď kolobeh prírody prináša liek

Mnohí sa pýtajú,  ako môže byť rašelina, ktorá vzniká pri rozpade machov, trávnatých rastlín a stromov liečivá? 

Na začiatok si povieme, ako taká rašelina vyzerá. Je to tmavohnedé až čierne rezíduum, ktoré vzniká pri rozklade a rozpade machov, trávnatých rastlín a stromov vo vlhkom a močiarnom prostredí, tzv. rašeliniskách. Na Zemi sa nachádzajú asi 4 bilióny m³ rašeliny, ktoré pokrývajú približne 2% zemského povrchu (asi 3 milióny km²).  

Patrí medzi pravé peleoidy.  Sú to látky, ktoré vznikli v prírode geologickými pochodmi a ktoré sa aplikujú v zmesi s vodou na liečbe pacientov. Rašelina obsahuje viac ako 90% organických látok a jej pH je nižšie ako pH kože, čo spôsobuje lokálnu hyperémiu. 

rašelina

Rašelinový zábal ako celotelová terapia

Rašelinový zábal je veľmi intenzívna tepelná terapia znásobená prírodným účinkom rašeliny. Táto liečivá zmes sa spracováva do tenkej vrstvy medzi nepriepustnou fóliou a priepustnou netkanou textíliou, vďaka ktorej na vlastnej koži pocítite je blahodarné účinky.

Rašelinové zábaly patria medzi najobľúbenejšie terapie v kúpeľoch. Nájdete ich v drvivej väčšine kúpeľných prevádzok, kde má používanie rašeliny na liečebné účinky veľmi dlhú históriu. Nedajú na ne dopustiť ani profesionáli z radov terapeutov. Prečo? Vďaka ich mnohostrannému použitiu.

Pri liečení problémov s pohybovým aparátom nemajú rašelinové zábaly konkurenciu!

Toto všetko vám vie priniesť rašelinový zábal

Blahodarným účinkom tepla rozšírite tepny, žily a vlásočnice v pokožke, čo zabezpečí zlepšenie cirkulácie krvi a lymfy. Teplo sa následne reflexnými dráhami šíri ďalej do tela, kde uvoľňuje svaly a stimuluje metabolizmus. Tým taktiež uľavíte pacientovi od bolesti.

Tu je celý zoznam benefitov, ktoré rašelina ponúka:

  •        analgetický efekt,
  •        aktivačný alebo relaxačný účinok na kostrové svalstvo,
  •        ovplyvnenie tkanivového metabolizmu,
  •        vazodilatačné účinky,
  •        prirodzené aktivovanie imunitného systému a samoliečebného potenciálu organizmu,
  •        vďaka nízkemu pH rašeliny taktiež dokáže aktivovať látky v ľudskom organizme, ktoré tlmia výkyvy acidobázickej rovnováhy (náhle prírastky kyslých alebo zásaditých látok).

Profesionáli používajú jednorazové rašelinové zábaly ako procedúru predchádzajúcu vlastnej fyzioterapii. Jej cieľom je prekrvenie a uvoľnenie tuhého svalového terénu. Vďaka nej je pacient uvoľnený a celá procedúra je omnoho účinnejšia. Iná populárna škola sa riadi heslom menej je niekedy viac. Skúste doplniť liečivý tepelný účinok zábalu kľudom a pohodou a nechajte účinok tepla vstrebať.

Liečivo z ropy? Presne to je parafín

Parafín je biela, v surovom stave skôr žltkastá až hnedastá zmes. Je bez chuti a zápachu , vo vode nerozpustný . Získava sa pri destilácii ropy alebo kryštalizačným odparafínovaním hnedouhoľného dechtu, poprípade sa vyrába katalytickou syntézou.

parafinovy zabal

Liečba parafínom pomocou parafínového zábalu 

Je to špeciálny vosk, ktorý sa používa k liečebným i kozmetickým kúpeľom. Je obohatený o vitamín E. Vyniká svojou schopnosťou udržať teplo.

Parafín prehrieva, uvoľňuje, zvyšuje krvný obeh a otvára póry. Jeho účinky sú teda zdravotné i estetické. Využíva sa pri chorobách pohybového aparátu, pri chronickej reumatickej artritíde, pri chorobách drobných kĺbov končatín, na suchú alebo na popraskanú pokožku na rukách či nohách.

Takto si parafínový zábal aplikujete

Keďže ide o tekutinu vo vysokých teplotách, jej aplikácia si vyžaduje určité špeciálne spôsoby. Parafín napríklad môžete na svoje telo dostať aj tak, že si do neho rovno ponoríte končatiny. Pri opakovanom ponáraní 7-10 krát sa vytvorí na tele asi 1 cm hrubá vrstva parafínu. Nanesený parafín sa prekrýva igelitovou plienkou a na vrch suchou prikrývkou. Na tie časti, ktoré nie je možné do parafínu ponoriť, môžete parafín aplikovať vo viacerých vrstvách pomocou štetca. Ďalej tiež môžete využiť rúška nasýtené horúcim parafínom alebo parafínové plasty. V tomto prípade sa naleje tekutý parafín do plochej formy, a keď je tuhý a plastický, po vyklopení z formy ho priložíme na aplikačné miesto. A napokon ostáva ešte jeden spôsob a to striekanie parafínu pomocou špeciálnej pištole so stlačeným vzduchom. 

parafinovy zabal

Po uplynutí aplikačného času parafínový zábal odstránime, miesto aplikácie prekryjeme bavlneným uterákom a teplou prikrývkou a pacienta necháme odpočívať 20-30 min. 

Blahodarné účinky parafínu 

Lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky a možno ho využiť aj pri pedikúre.

Ak túžite svojmu telu dopriať pocit znovuzrodenia,  vyskúšajte jeden z týchto zábalov a objednajte sa rovno ku nám do kozmetického salónu AlmaCare. 

 

Odporúčame

Rašelinový zábal

20 minút

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava