Dnes už poznáme rôzne druhy masáží. Keď sa povie slovo masáž, čo vám ako prvé napadne? Niektorým z vás určite napadla i kopa voňavých olejov, každý s iným efektom. Niet divu. Olejová masáž sa síce radí medzi tie top, ale počuli ste už o masáži, ktorá je úplným opakom? Túto masáž totiž vykonávame bez oleja a poznáme ju ako myofasciálnu masáž. Poďme si teda povedať viac o tomto druhu masáže.
V tomto článku sa dozviete o masážach aj:
- Prečo práve myofasciálna masáž
- Myofasciálna masáž ako (takmer) všeliek
- Príjemné naťahovanie a jemné techniky
- Nekonečné benefity a pozitívne účinky
Masáže všeobecne vedia mať výrazný vplyv na to, ako sa cítime. Či už zvolíte aromaterapeutickú masáž pre úplné “vypnutie” tela, alebo masáž lávovými kameňmi pre liečbu teplom či detoxikačnú medovú masáž pre očistu organizmu, každá jedna vám prinesie svoj špecifický benefit. Inak tomu nie je ani v prípade myofasciálnej masáže.
Prečo práve myofasciálna masáž?
Často používanou manuálnou masážnou technikou je myofasciálna masážna terapia. Zameriava sa na uvoľnenie svalového a šľachového aparátu, na uvoľnenie začiatkov a koncov svalových úponov. „Myo“ znamená z latinčiny sval a „fascia“ znamená páska, popruh, obväz. Fascia je embryologické spojivové tkanivo, ktoré obaľuje svaly, kosti, kĺby, nervy a krvné riečisko, všetky vnútorné orgány, mozog a miechu.
Môžeme si ju predstaviť ako pavučinu, súvislú 3D sieť elastínových a kolagénových vlákien, ktoré obklopuje viskózna tekutina nazývaná základná substancia. Tieto dva druhy vlákien slúžia na to, aby bola fascia zároveň veľmi pevná aj flexibilná, zatiaľ čo tekutina je dopravným prostriedkom medzi štruktúrami. Keď sme zdraví, tento fasciálny systém nám vďaka dostatočnému odpruženiu a podpornému mechanizmu umožňuje pohybovať sa bezpečne a bez obmedzení. Výskum potvrdil, že fascia, rovnako ako sval, má schopnosť stiahnuť sa i uvoľniť a hrá významnú úlohu pri pohyblivosti a stabilite kĺbov.
Úrazy, zápalové reakcie či chirurgické zákroky môžu zapríčiniť poruchy myofasciálneho systému. Vtedy sa vytvára abnormálny tlak ničiaci nervy, krvné a lymfatické cievy, a prechádza na miesta citlivé na bolesť, čo však často štandardné testy (röntgen, myelogram, CT, elektromyografia…) neodhalia.
Myofasciálna masáž ako (takmer) všeliek
Existuje celý rad stavov a symptómov, pri ktorých je myofasciálna masáž vhodná. Mnohí pacienti hľadajú myofasciálne ošetrenie po úraze alebo pri pretrvávajúcej bolesti chrbta, ramien, bedier, alebo pri bolesti v prakticky akejkoľvek oblasti obsahujúcej mäkké tkanivá.
Najčastejšie symptómy, pri ktorých sa vyhľadáva myofasciálna masáž, sú:
- Skrátené tkanivá, ktoré obmedzujú pohyb alebo spôsobujú nevyrovnanosť tela, kvôli čomu človek začne uprednostňovať a nadužívať jeden bok alebo rameno.
- Pocit prílišného tlaku na svaly a kĺby, výsledkom ktorých je bolesť.
- Bolesť v akejkoľvek časti alebo častiach tela, vrátane bolesti hlavy alebo bolesti chrbta.
Myofasciálne uvoľňovanie sa osvedčilo aj pri problémoch s čeľustno-sánkovým, resp. temporo-mandibulárnym kĺbom (skratka TMK), pri syndróme karpálneho tunela, fibromyalgii alebo migrénach.
Príjemné naťahovanie a jemné techniky
Myofasciálna masáž zahŕňa naťahovanie a jemné masážne techniky, ktoré pôsobia na spojivové tkanivo alebo fascie. Samotné myofasciálne techniky sú používané ako súčasť masáže alebo rovnako tak aj spoločne s vyšetrením a ošetrením svalov.
Nekonečné benefity a pozitívne účinky
Technika myofasciálnej masáže uvoľňuje stuhnuté fascie (pokrývky), zlepšuje ich pohyblivosť, zvyšuje cirkuláciu krvi a lymfatický tok. Táto metóda sa používa pri problémoch s telesnými dysfunkciami, s obmedzeným pohybom, so svalmi, kĺbmi a šľachami. K zatuhnutiu a stiahnutiu fascií negatívnym spôsobom prispieva jednostranná záťaž, stres, zlé držanie tela a koordinácia pohybu, nesprávne návyky sedenia pri počítači alebo chôdza. Aplikovaním myofasciálnych techník dochádza taktiež k odstráneniu bolesti hlavy či zníženiu stresu, odstráneniu nesprávneho držania tela, uvoľnenia svalového tkaniva, posilneniu imunitného systému, zlepšeniu nervového systému a krvnej cirkulácie.
Zároveň myofasciálna masáž harmonizuje funkcie vnútorných orgánov a využíva sa aj pri rehabilitáciách.
Tak čo poviete na tento druh masáže, pozdáva sa vám? Ak túžite spoznať myofasciálne techniky a účinky na vaše telo, neváhajte sa objednať v našom salóne AlmaCare v Považskej Bystrici. Masáže všeobecne vedia mať výrazný vplyv na to, ako sa cítime