+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

domaca pedikura almacare

Domáca pedikúra už nie je len o pemze! Vyberte si tú správnu domácu brúsku na päty práve tu!

Vlasy sú korunou krásy, pleť je odzrkadlením zdravia a oči sú bránou do duše. To sú časti tela, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad a preto im venujeme aj väčšiu pozornosť. No niekedy to, čo vôbec za celý deň dokopy ani nevidíme, nám robí tú najväčšiu službu a je to najviac zaťažované. Presne takouto časťou tela sú aj  chodidlá.

V článku sa dočítate:

  1. A čo starostlivosť o vaše chodidlá
  2. Vyberte si z týchto druhov domácich brúsok
  3. Akú pedikúru chcem robiť
  4. Aký druh napájania brúsky si mám vybrať?
  5. Dostupnosť náhradných brúsnych valčekov
  6. A ktorá je tá vaša? Vhodné tvary valčekov na domácu pedikúru
  7. Zvoľte si správny počet rýchlostných stupňov
  8. Ako správne robiť kvalitnú domácu pedikúru
  9. Bez týchto vecí to pri domácej pedikúre nepôjde
  10. Aký druh pedikúry zvoliť
  11. Nezabúdajte na starostlivosť o nechty

A čo starostlivosť o naše chodidlá?

Nohy nás nosia celý život. Sú vystavené tlaku, celodennej záťaži, niekedy sa spotia v nesprávnej obuvi alebo ponožkách a niekedy sú vystavené prachu a slnku. Nielen v tejto zvláštnej dobe, ale aj za normálnych okolností, keď sme zavalení povinnosťami a nestíhame návštevu pedikérky nám neostáva nič iné, ako sa popasovať so starostlivosťou o chodidlá a dopriať si dobrú domácu pedikúru.

Predtým, ako sa pozrieme na správny postup domácej pedikúry s použitím brúsky, povieme si niečo o brúskach na päty a na čo prihliadať pri ich výbere.

Vyberte si z týchto druhov domácich brúsok

Staršie druhy mechanických pilníkov a pemzy sú pomaly, ale isto vytláčané elektrickými  rotačnými brúskami. Na trhu je ich na výber naozaj veľa, preto ak ešte brúsku na domácu pedikúru nemáte, zodpovedzte si pár otázok.

pedikúra

Akú pedikúru chcem robiť?

Poznáme brúsky použiteľné na suchú pedikúru a tie, ktoré sa môžu použiť aj vo vani alebo v sprche, teda sú určené na mokrú pedikúru. Jednoznačne na trhu prevládajú prístroje použiteľné na suchú pedikúru. Výhody, nevýhody a  význam suchej či mokrej pedikúry máme zhrnuté v osobitnom článku, ktorý nájdete tu.  Rozhodujte sa podľa toho, akú pedikúru preferujete. Dôležitým faktorom výberu môže byť výdrž batérií, zdroj napájania, technické a ergonomické detaily (informácie o niektorých z nich nájdete nižšie), prípadne aké doplnky dostanete v balíčku s pedikérskou domácou brúskou.

Aký druh napájania brúsky na päty si mám vybrať?

Domáce brúsky na päty môžu byť na AAA/AA batérie, napájanie zo siete – elektrický kábel, alebo majú akumulátor – sú dobíjateľné. Výhodou brúsok na batérie je, že vám nezavadzia kábel, ale zvyčajne sa rýchlo vybíjajú a to sa odzrkadlí v dodatočných nákladoch. Ak už sa rozhodnete pre batérie, tak radšej choďte do nabíjateľných, ušetríte nejaké to euro.  Ak chcete voľnosť vo výbere miesta, kde si budete nohy ošetrovať, určite neodporúčam výber brúsky napájanej priamo zo siete.  Budete limitovaný elektrickou zásuvkou a dĺžkou kábla, no ak to pre vás nie je problém, pri napájaní zo siete máte istotu, že nebudete musieť dávať brúsku dobíjať.  Kombinácia akumulátora a sieťového napájania  je dobré riešenie, nezavadzia kábel, nehľadáte zásuvku, môžete si urobiť pedikúru pri obľúbenom televíznom programe a ak sa stane, že sa brúska vybije, zapojíte ju na chvíľu do elektriny. 

Ale….. 🙂 Áno, všetko má svoje ale… Dobre si pozrite, aký je čas dobíjania, čas prevádzky a či má prístroj funkciu rýchlonabíjania.  Túto funkciu určite ocenia najmä majitelia piet hrubších “rozmerov”.

Ďalšou veľmi dobrou funkciou je aj svetelný indikátor nabitia/ vybitia batérie, čo neponúka každý výrobca, záleží len od vás, či túto vychytávku potrebujete, alebo si po každom ošetrení chodidiel dáte vašu pedikérsku pomôcku nabíjať.

Dostupnosť náhradných brúsnych valčekov

U známych výrobcov ako je Scholl, Sencor, Philips či ETA sú náhradné hlavice bežne dostupné a ceny sa pohybujú okolo 5€. Pri menej známych výrobcoch si určite skontrolujte, či si ich viete doobjednať. Životnosť jedného valčeka je približne pol roka.  Pri niektorých brúskach dostanete hneď 2 -3 hlavice rôzneho zrnenia zatiaľ čo niektoré obsahujú iba jednu. Valčeky jemnejších zŕn sú určené pre mierne zhrubnutú pokožku. Valčeky s hrubšími zrnami sa používajú na hrubú kožu, stvrdnuté otlaky a mozole.  Ak plánujete, že pedikúru doma si bude robiť celá rodina, z hygienického hľadiska by mal mať každý člen rodiny svoj vlastný valček.

pedikúra

A ktorá je tá vaša? Vhodné tvary valčekov na domácu pedikúru

No, samozrejme ergonomický. Teda taký, ktorý vám sadne dobre do ruky, dobre sa drží a manipulácia s prístrojom pri pedikúre nie je obtiažna. Úchopová plocha by mala byť z nešmykľavého príjemného materiálu.  Brúsne nadstavce sú zvyčajne valcovitého tvaru a dobre sa s nimi obrusujú päty a oblasť okolo veľkého palca a pod prstami. Kónický tvar nadstavca je vhodný aj na menej dostupné miesta, napríklad pre medziprstové priestory.  

Zvoľte si správny počet rýchlostných stupňov

Výhodou pri dvoch rýchlostiach je, že nižšiu rýchlosť použijete na menej zhrubnutú pokožku chodidiel a tú vyššiu tam, kde máte hrubé a tvrdé mozole. Inak by ste strávili obrusovaním oveľa dlhší čas a naopak pri vysokých otáčkach na jemnejšej pokožke môže dôjsť k popáleniu pokožky.

Ak už ste si odpovedali tieto otázky, ostávajú už len drobnosti, ktoré vám zjednodušia čistenie, prenášanie a uskladnenie vášho domáceho pomocníka pri pedikúre. Podstavec na brúsku na uskladnenie, jemná kefka na čistenie valčekov, vrecko na prenášanie, zabudované LED svetlo osvetľujúce pilníkované miesto…Nie sú to veľké veci, ale keď to vaša brúska má, určite to oceníte.

Ak už máte vybratú svoju brúsku na pedikúru, tu je správny postup domácej pedikúry.

Ako správne robiť kvalitnú domácu pedikúru

Používanie domácej elektrickej brúsky nie je žiadna jadrová fyzika, no určite je potrebné dodržať pár zásad, aby naša domáca pedikúra priniesla želaný efekt a dobrý pocit.

Pred tým, než sa pustíte do toho, zamyslite sa nad odpoveďami na tieto otázky.

Bez týchto vecí to pri domácej pedikúre nepôjde

Urobte si vašu domácu pedikúru na takmer domácej úrovni. Tieto veci sú nevyhnutné:

  • lavór – pri suchej pedikúre nemusíte,
  • kúpeľová soľ, ak máte radi bylinky a máte ich doma, pridajte ich tiež (mäta, levanduľa, ružové lupene),
  • 2 uteráky (jeden na utretie chodidiel a jeden pod nohy, keď budeme nohy ošetrovať),
  • brúska (skontrolujte, či je dostatočne nabitá),
  • brúsne valčeky  (mali by byť čisté),
  • kliešte na nechty/ nožnice, pilník, pomarančové drievko,
  • hydratačný/ mastný krém podľa typu chodidiel.

pedikúra

Aký druh pedikúry zvoliť?

Existujú brúsky použiteľné na mokro alebo na sucho. Brúsky, ktoré sú 100% vodotesné aj s rúčkou môžete použiť aj priamo v sprche. Brúsky s vodotesným nadstavcom môžete použiť na mokré nohy, ale nesmiete už namočiť celú brúsku. Brúsky “dry” používame na suché chodidlá. My pôjdeme smerom viac podobným profesionálnej pedikúre v kozmetickom salóne.

Pri domácej mokrej pedikúre si pripravte teplý kúpeľ, do ktorého pridajte kúpeľovú soľ.  Nohy namočre približne na 10 minút. Teplá voda nechty a zhrubnutú pokožku na nohách uvoľní, zmäkčí, má taktiež relaxačný účinok na psychiku. Mokrá pedikúra s odmočením chodidiel je vhodná pri veľmi zhrubnutej pokožke na pätách a veľmi tvrdých mozoľoch a otlakoch. Ak to nie je váš prípad, postačí, ak si urobíte suchú pedikúru

pedikúra

Pri suchej pedikúre nohy iba umyte mydlovou teplou vodou. Následne chodidlá  dobre vysušte pripraveným uterákom, venujte čas aj osušeniu medziprstových priestorov. Na toto by ste mali dávať pozor aj pri bežnom umývaní nôh. Zbytková vlhkosť medzi prstami podporuje množenie mikroorganizmov, a to následne môže viesť k plesňovým ochoreniam.  Keď je noha ešte vlhká a pretriete ju uterákom, môžu sa nám robiť na pokožke malé “žmolky” odlúčenej vrchnej vrstvy kože, tie pri utieraní tiež dôkladne odstráňte. Keď sú nohy dokonale suché, prejdeme k samotnej pedikúre.

Traja pomocníci pri domácej pedikúre 

Brúsne valčeky sa delia podľa hrúbky a množstva brúsiacich zŕn. Jemnejšie zrnká – jemnejšia pokožka, hrubšie zrnká – hrubšia, tvrdšia pokožka. Niektorí výrobcovia majú v ponuke iba dva druhy zrnitosti valčekov -jemný a hrubý. Prípadne ponúkajú niečo medzi jemným a stredným zrnením – univerzálny valček.

  • Jemný valček na mierne zhrubnutú kožu používajte v prípade, že  keď si prejdete po pokožke nechtom, cítite takpovediac všetko, nie je úplne ružová, môže mať bledoružovú až žltkastú farbu.
  • Stredný valček je vhodný na mierne zhrubnutú kožu. Takáto koža na pohľad vyzerá žltkavo, keď si po nej prejdete nechtom, alebo keď sa chcete poškrabať musíte vyvinúť väčší tlak, aby ste pocítili úľavu od svrbenia.
  • Po hrubom valčeku siahnite v prípade extrémne zhrubnutej pokožky. Koža má žltkastú farbu s nádychom do siva. Na dotyk je tvrdá. Citlivosť na takom mieste je veľmi obmedzená, ak by ste sa chceli poškrabať je to skoro akoby ste škrabali niekoho iného.

pedikúra

Postup pre domácu pedikúru

Nachystajte si  všetky potrebné veci, aby ste nemuseli po nič odbiehať.  Nohy namočte, umyte  a dôkladne osušte. Najskôr si vezmite najjemnejší valček a zapnite slabší výkon, ak máte tú možnosť. Urobte pár plynulých pohybov, aby ste videli ako brúska zaberá, až potom prejdite na rýchlejší stupeň. Pohyby brúskou majú byť plynulé, brúska musí byť stále v pomalom pohybe. Nikdy nedržte brúsku na jednom mieste, aby nedošlo k popáleniu pokožky. Obrusovať začnite na veľkom palci, potom prejdite na oblasť pod palcom a pod prstami a pätu brúste až na koniec. Po nadmernom brúsení kože môžu byť chodidlá boľavé, vždy odstráňte maximálne dve tretiny zhrubnutej kože. Pokiaľ neviete naisto koľko sú 2/3 … riaďte sa pravidlom menej je niekedy viac a radšej si urobte pedikúru po dvoch týždňoch, ako týždeň chodiť po špičkách.

Na konci pedikúry by malo mať vaše chodidlo farbu mierne do ružova so žltkastým nádychom.  Obrusujeme iba časti chodidiel, na ktoré došľapujeme a ktoré sú zhrubnuté. Nikdy nebrúsime klenbu nohy a tie časti šľapy, kde je pokožka jemná, predídeme tak poraneniu, prípadne, aby ste nespôsobili opačný efekt a to, že nám na daných miestach začne pokožka hrubnúť.  Na odstránenie odumretých čiastočiek kože na týchto miestach postačuje raz za týždeň použiť peeling na chodidlá. Podľa potreby vymeňte brúsny valček za hrubší a plynulými pohybmi odstráňte zhrubnutú kožu.

Nezabúdajte na starostlivosť o nechty

Keď sú vaše päty a chodidlá krásne jemné, prejdite na strihanie nechtov.  Nechty strihajte dorovna a na konci použite pilník. Na palci nechajte 2 milimetre voľný okraj, na prstoch 1 mm. Nechty nestrihajte “do mäsa” a nevystrihujte nechty v bočných nechtových valoch.

 Pomarančovým drievkom opatrne pozatláčajte kutikulu – kožičku, ktorá je okolo nechtov. Ak je jej veľmi veľa a odstáva, môžete ju opatrne odstrihnúť nožničkami. Viac o správnom strihaní nechtov sa dočítate v článku Ako správne strihať nechty na nohách?

Po ostrihaní nechtov je potrebné si nohy opláchnuť od prachu po brúsení. Nezabudnite na priestor medzi prstami.  Nezabudnite potom nohy dobre dosucha utrieť, nakrémovať a premasírovať hydratačným alebo mastným krémom.  

pedikúra

A vaša domáca pedikúra je hotová. Je to rozdiel, však?

Nezabudnite vyčistiť brúsne valčeky a samotnú brúsku utrieť vlhkou handričkou.  A potom si už len užívajte vaše nové chodidlá do sýtosti. 

Zdroj: archív AlmaCare

Odporúčame

pedikúra

Kombinovaná pedikúra

60 minút
Zažite mokrú i medicinálnu pedikúru v jednom okamihu. Skombinujte výhody mediciálnej pedikúry s benefitmi tej mokrej v rámci služby kombinovaná pedikúra. Navštívte náš salón v Bratislave.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava