+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

karpálny tunel

Karpálny tunel: začnite s liečbou správne a včas

Karpálny tunel – strašiak modernej doby pre ruky. Syndróm, ktorý sa týka hornej končatiny a trápi veľmi veľa ľudí pracujúcich na počítači. Nepríjemná bolesť v zápästí, bolesti pri ohybe ruky… Aj vám sa to zdá povedomé? Potom zrejme aj vy trpíte syndrómom karpálneho tunela, tak čítajte ďalej. V článku vám objasníme, prečo vzniká a ako sa ho možno zbaviť. 

V článku sa dočítate:

  1. Tŕpnutie v palci či brnenie – takto sa prejavuje karpálny tunel
  2. Ste v ohrození?
  3. Začnite s liečbou správne a včas
  4. 5 cvikov pre pohodlie vašich rúk

Tŕpnutie v palci či brnenie – takto sa prejavuje karpálny tunel

Syndróm karpálneho tunela je najčastejším tzv. úžinovým syndrómom, ktorý je sprevádzaný silnou bolesťou ruky, konkrétne v oblasti zápästia. Ide o súbor ťažkostí vyvolaných kompresiou stredného nervu (nervusmedianus) v karpálnom tuneli, ku ktorému dochádza zmenou priestorových vzťahov v zápästnej úžine ruky. Problém vzniká pri dlhodobom presilení zadného zápästného svalu, cez ktorý prechádza prístredný nerv. Keď miesto prechodu zhrubne, nazýva sa karpálny tunel.

karpálny tunel

Medzi typické príznaky patria tŕpnutie v palci a v troch ďalších prstoch ruky. Najčastejšie sa pacienti sťažujú, že v noci nevedia spať, nakoľko sa intenzita bolesti zosilňuje a brní. Pomáhajú si zvesením ruky či tzv. vytrasením bolesti. Poškodená je citlivosť ruky, postupne odchádzajú drobné svaly, čím sa ruka v ďalšom štádiu poškodí aj motoricky.

Bolesť zápästia sa objavuje v kľude a zvýrazňuje sa po predchádzajúcom zaťažení ruky, napr. šoférovanie, držanie sa v električke, čítanie novín. V noci môžu príznaky pacienta budiť zo spánku a to aj niekoľkokrát za noc. Počas činnosti senzitívne príznaky miznú ale prejavuje sa porucha citlivosti prstov. Typický pacient udáva pri dotyku pocit “popálenia špičiek prstov ako od žihľavy”. Menej častým príznakom sú bolesti v zápästí. Častou sťažnosťou je nešikovnosť ruky pri jemnej činnosti.

Ste v ohrození?

Štatisticky medzi pacientmi s bolesťou zápästia so syndrómom karpálneho tunela prevažujú podľa väčšiny štúdií ženy, pričom je obyčajne postihnutá dominantná končatina. Syndróm karpálneho tunela sa často dáva do súvisu s profesionálnym dlhotrvajúcim nadmerným jednostranným zaťažením horných končatín a to konkrétne najmä s opakovanými pohybmi prstov a dlane. Medzi najčastejšie povolania sa uvádza práca s klávesnicou a myšou počítača, ďalej dlhotrvajúca práca s nástrojmi napríklad ako sú kliešte ale aj napríklad s hudobnými nástrojmi, najmä tie strunové.

karpálny tunel

Príznaky nastupujú obyčajne postupne a sú prevažne senzitívnej povahy. Pacienti sa sťažujú na bolesti zápästia, bolesti prstov na ruke, bolesti palca, bolesť kĺbov na prstoch ruky, či tzv. kľudové parestézie prstov ruky, ktoré majú povahu mravčenia alebo brnenia. Neskôr upresňujú že mravčenie je obmedzené na I. až IV. prst a v malíčku nie je brnenie.

Začnite s liečbou správne a včas

V závislosti od štádia ochorenia rozlišujeme dva druhy terapie a to konzervatívnu a chirurgickú.

Konzervatívna terapia sa odporúča v skorých štádiách ochorenia, kedy sa objavujú ľahké symptómy. Ku konzervatívnym možnostiam liečby syndrómu karpálneho tunela patrí fyzioterapia, ktorá pomáha tlmiť a odstraňovať príčinu ťažkostí. Z fyzikálnej terapie je možné využiť napríklad biolampu, magnetoterapiu, ultrazvuk a laseroterapiu. Vždy je na zvážení lekára, ktorú fyzikálnu terapiu predpíše. Ďalej využívame mäkké a mobilizačné techniky.

karpálny tunel

Posledný a najdôležitejší bod liečby je liečebná telesná výchova, ktorá využíva riadenie a koordináciu pohybu k zlepšeniu stavu chorého. Taktiež je vhodná aj ako prevencia. Sú rôzne štúdie, ktoré preukázali, že pacienti s ľahkým stupňom ťažkostí nemuseli podstupovať operáciu práve vďaka pravidelnému cvičeniu.

Taktiež sa odporúča masáž karpálneho tunela. Skvelé masáže si môžete dopriať aj v našom kozmetickom salóne AlmaCare. 

5 cvikov pre pohodlie vašich rúk

  1. Pacient predpaží natiahnuté horné končatiny a ohýba zápästia dozadu pri natiahnutých prstoch. V tejto pozícii vydrží 5 sekúnd.
  2. Pacient má predpažené horné končatiny a natiahne prsty, potom vytvorí päsť a pevne stlačí. V tejto pozícii opäť vydrží 5 sekúnd.
  3. Pacient vychádza z pozície cviku 2, nechá teda zovreté ruky v päsť a ohýba zápästie smerom dole. Vydrží 5 sekúnd.
  4. Pacient opäť narovná zápästia a dlane do vodorovnej polohy a uvoľní prsty po dobu 5 sekúnd.

Tieto cviky je nutné zopakovať 10x, medzi každou sériou nechá pacient horné končatiny voľne visieť pozdĺž tela a pretrepe prsty. 

Nezabúdajte, že nie len cvičenie, ale aj ergonómia v práci (teda to, ako sedíte, máte nastavený sklon stola, stoličku, klávesnicu a myš) môže pomôcť v prevencii poškodenia rúk. Samozrejme, ak si neviete poradiť, odporúčame vyhľadať skúseného fyzioterapeuta.

Odporúčame

parafínový zábal. ruky, manikúra, alma care, starostlivosť o ruky

Parafínový zábal na ruky

30 min
Parafín je druh vosku, ktorý je vyrobený z ropy a obohatený o vitamín E. Vitamín E je významný antioxidant, ktorý chráni bunky pred rozkladom, regeneruje ich a je potrebný pre udržanie zdravého a mladistvého zovňajšku našej kože.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava