Mnohé z nás si už nevedia predstaviť deň bez make-upu, či už sa jedná o dlhodobý zvyk alebo potrebu cítiť sa krajšie, príťažlivejšie a sebavedomejšie. Vďaka správnemu make-upu dokážeme zamaskovať rôzne nedokonalosti tváre akými sú napríklad vyrážky, kruhy pod očami, červené fľaky alebo vieme farebne zjednotiť pleť. No čo ak je to pre vás táto téme tak trošku tabu? Prečítajte si náš článok a zistite, ako na to.
ČO si spoločne v článku prejdeme?
- Zistite na úvod základné informácie
- Vytvorte dobrý základ kvalitnou starostlivosťou o pleť
- Čo je niekedy ešte dôležitejšie ako samotný make-up? To čo je pod ním
- Korektor na malé (veľké chybičky)
- Jeden z TOP beauty trendov – kontúrovanie
- Zažiarte v tme
- Posuňte vaše riasy do nového levelu
- Buď výrazné oči, alebo výrazný rúž
- Absolútny základ starostlivosti o pleť: odlíčenie (vždy!)
- Zopár jednoduchých krokov
Zistite si na úvod základné informácie
Mnohé dekoratívne prípravky obsahujú aj ochranu pred škodlivým slnečným žiarením a rôznymi nežiaducimi vplyvmi. Aj keď je make-up bežnou súčasťou nášho života, pri nedostatočných skúsenostiach a vedomostiach dokáže nejednej žene ubrať na kráse, v prípade, že sa nenalíči správne. Základom správneho líčenia je dôležitá príprava pleti pred samotným úkonom. Tiež je veľmi dôležité spoznať vašu pleť, aby ste vedeli aký druh pokožky máte. Preto je vhodné navštíviť kozmetický salón a poradiť sa ohľadom typu a stavu vašej pleti. Pokiaľ žena nemá skúsenosti, znalosti a určí si sama typ pleti, môže si s nevhodnými prípravkami uškodiť.
Vytvorte dobrý základ kvalitnou starostlivosťou o pleť
Prvým krokom, aby make-up vyzeral dokonale, je správne čistenie pleti. Tvár si opláchnite vo vlažnej vode, zvoľte vhodné pleťové mlieko a na dočistenie použite vhodnú pleťovú vodu. Tvár tonizujte tonikom pre váš typ pleti. Pokiaľ vám to časovo vyhovuje, je vhodné urobiť si aj peeling, ktorý vás zbaví odumretých buniek pokožky. Peeling vykonávajte maximálne jedenkrát za týždeň. Tak vaša tvár nadobudne svieži, jemný vzhľad a pokožka sa nebude šúpať. Po peelingu, pokiaľ je vaša pleť už starnúca alebo bez života a suchá, si môžete na tvár aplikovať rôzne séra, podľa toho aký výsledný efekt chcete dosiahnuť. Následne je potrebné pokožku hydratovať správnym hydratačným krémom, ktorý si taktiež zvolíte podľa typu pleti (pleť môže byť mastná, suchá, normálna alebo zmiešaná). Správna hydratácia a výživa našej pokožky je veľmi dôležitá. Pokiaľ bude vaša pokožka dostatočne hydratovaná a čistá, váš make-up bude na nej oveľa lepšie vyzerať.
Čo je niekedy ešte dôležitejšie ako samotný make-up? To čo je pod ním
Druhý krok pre dokonalý make-up je veľmi dôležitý a spočíva vo výbere správnej podkladovej bázy.
Vďaka podkladovej báze vám make-up vydrží oveľa dlhšie. Tak ako pri všetkých prípravkoch, aj podkladovú bázu si vyberáme podľa typu pleti. Podkladovú bázu nanesieme na tvár a necháme chvíľku pôsobiť. Aby bol váš make-up dokonalý, rozhoduje o tom aj kvalita vašej dekoratívnej kozmetiky, ktorú si vyberiete. Make-up sa nanáša vždy až po aplikácii bázy. Make-up môžete nanášať pomocou štetca alebo hubky, podľa toho, čo vám príde pohodlnejšie. Nanášajte ho vždy od stredu tváre do stratena a nezabudnite make-up naniesť aj na krk, prípadne až dekolt.
Korektor na malé (veľké) chybičky
Pokiaľ máte kruhy pod očami alebo chcete zakryť rôzne nedokonalosti, použite korektor.
Korektor sa používa iba v malej vrstve a na rozdiel od krému sa nerozotiera, ale zapracováva sa poklepaním. Taktiež je už na vás či si vyberiete zapracovávanie štetcom alebo vašim prstom.
Make-up a korektor zafixujeme púdrom a tak zaistíme že make-up vydrží dlhšie.
Jeden z TOP beauty trendov – kontúrovanie
Svoju krásu môžete vyzdvihnúť aj kontúrovaním tváre. Budete potrebovať prípravky, ktoré budú mať svetlejšiu a tmavšiu farbu. Na kontúrovanie tváre si zvolíte produkty, s ktorými sa vám bude najlepšie pracovať. Môžu byť vo forme make-upu, ktorý bude mať svetlejšiu a tmavšiu farbu, alebo to môžu byť špeciálne kontúrovacie prípravky ako napríklad korektory, bronzery, rozjasňovače. Prípadne môžete použiť aj špeciálny púder, ktorý je určený na kontúrovanie tváre. Kontúrujte aj podľa typu tváre.
Oblejšie tvary
Oválna tvár sa považuje za ideálnu, nakoľko nepotrebuje veľa kontúrovania a na dosiahnutie perfektného tvaru stačí naozaj málo. Kontúrujú sa oblasti pod lícnymi kosťami, prípadne pri vlasovej časti čela si môžete stmaviť kontúru. Prípravok vždy zapracovávame hore ku vlasom. Ďalej si môžete kontúrovať bradu, strany nosa a čeľusť, kde nanášate tmavší prípravok. Svetlý prípravok nanášame na kruhy pod oči, na hranu nosa, do stredu čela.
Okrúhla tvár. Postup môže byť ako pri oválnej tvári. Pri tomto type tváre je však veľmi dôležité nanášať tmavší produkt tak aby ste docielili zúženie tváre. Svetlý prípravok sa nanáša do stredu tváre, stred čela, stred brady a pod oči. Pri kontúrovaní vysokého čela sa zameriame na stmavenie hornej polovice aby sa čelo opticky znížilo. Pri širokom budeme kontúrovať po stranách aby sme ho opticky zúžili a pokiaľ máte nízke čelo, v tom prípade ho kontúrovať nemusíte.
… alebo skôr viac hranatá?
Hranatá tvár – má výrazné črty, ktoré je potrebné kontúrovaním zjemniť. Tmavú farbu prípravku nanesieme na strany čela a zjemniť môžete aj čeľuste. Pri tomto type tváre je veľmi dôležité rozjasňovanie najmä stredu tváre.
Srdiečkový tvar tváre – širšie časti tváre taktiež budeme zužovať tmavším prípravkom a rozjasňujeme hlavne tie miesta, na ktoré chceme upútať pozornosť. Pokiaľ máte príliš dlhú tvár, kontúrujte ju tmavým prípravkom do polovice čela. Tmavý prípravok použite aj na bradu a čeľusť.
Zažiarte v tme s večerným líčením
Dokonalý make-up podčiarknite výraznými očami. Pri dennom líčení očí sa používajú jemnejšie a nenápadnejšie očné tiene, maskara a ceruzka na oči.
Pri večernom líčení si dajte záležať na zvýraznení očí. Nechajte práve tie vyniknúť, aby pútali pozornosť. Skôr ako začnete nanášať samotné tiene na pohyblivé viečko, použite vhodný podkladový prípravok. Pri výbere tieňov upustite uzdu vašej fantázii. Do vnútorného kútika oka naneste svetlý tieň a ku vonkajšiemu kútiku tmavší. Potom štetcom rozotierajte očné tiene do stratena. Použite farby, ktoré sa k sebe čo najviac hodia. Snažte sa, aby očné tiene nemali ostré hrany, bude to pôsobiť prirodzenejšie. Na očné tiene nanášajte očnú linku. Očná linka sa nanáša na vrchné viečko nad riasy a môžete ňou presiahnuť až k vonkajšiemu kútiku oka. Linku na spodné viečko nanášame buď do polovice oka od vonkajšieho kútika, prípadne môžete linku aj vynechať.
Posuňte vaše riasy do nového levelu
Záverečným krokom pri líčení očí je správne zvolená maskara. Najlepšie sú také, ktoré sa dajú vrstviť a riasy sa vám nezlepia. Každá žena sníva o krásnych, hustých riasach. Preto vo väčšine prípadov musíte aj v tejto oblasti očiam dopomôcť, aby bol náš pohľad zvodnejší. Umelé mihalnice sa stali v dnešnej dobe veľkým trendom a túto procedúru dokonalého pohľadu nájdeme v ponuke nejedného kozmetického salónu. Riasy sa môžu lepiť v celku alebo ako trsy. Pokiaľ sa rozhodnete si nalepiť riasy v pohodlí vášho domova, budete potrebovať umelé riasy, lepidlo na riasy, pinzetu, manikúrové nožničky a maskaru.
V prvom kroku, ešte pred samotným lepením, si riasy prirovnáte k vašim riasam, a pokiaľ je potrebné, tak umelé riasy skrátite. Druhým krokom je, že na umelé riasy nanesiete vrstvu lepidla a počkajte približne 30 sekúnd. A teraz môžete prejsť k samotnej aplikácii. Hlavu treba jemne zakloniť dozadu aby sa vám pohyblivé viečko trošku privrelo. Potom sa vám budú riasy ľahšie nanášať. Jemne priložte umelé riasy ku vaším prirodzeným riasam do stredu viečka. Stále máte možnosť si riasy upraviť za pomoci pinzety do strán. Potom začnite pritláčať umelé riasy ku korienkom vašich. Začnite v strede, potom pritlačte vnútorný kútik a nakoniec vonkajší. Na záver nezabudnite použiť maskaru. Tak docielite, že sa vaše riasy dokonale spoja s umelými a nadobudnete tak prirodzenejší vzhľad.
Buď výrazné oči, alebo výrazný rúž
Kým pri dennom líčení používame len ľahké balzamy alebo lesky na pery, pri večernom líčení je výrazný rúž veľmi dôležitý, avšak nezabúdajte na jedno pravidlo. Pokiaľ máte veľmi výrazné oči, rúž musí byť vždy jemnejší. A to isté platí naopak, ak je líčenie očí jemnejšie, môžete zvoliť výraznejší rúž. Pokiaľ chceme aby rúž vydržal čo najdlhšie, použijeme vhodný podklad na pery. Pred samotnou aplikáciou si môžete urobiť aj peeling na pery. Tak vaše pery nebudú suché, budú krásne hydratované a prekrvené. Posledným krokom je nanášanie rúžu za pomoci štetca. Pri líčení pier nemôžeme zabudnúť ani na kontúrovaciu ceruzku. Kontúrovacia ceruzka musí mať rovnaký alebo aspoň podobný odtieň ako farba rúžu. Obťahujete ňou kontúry pier a ľahko vyfarbíte. Nesnažte sa kontúrovacou ceruzkou priveľa zväčšiť pary a nepresahujte okraj.
A v poslednom kroku nikdy nezabúdajte na fixačný sprej. Po dokončení make-upu ho nastriekajte zo vzdialenosti od 20 do 30 centimetrov na tvár a krk, a to vám zaručí, že vám make-up vydrží celú noc.
Absolútny základ starostlivosti o pleť: odlíčenie (vždy!)
Po každom make-upe, či už dennom alebo večernom, nikdy nezabudnite na správne odlíčenie vašej tváre. Make-up ako naša druhá tvár nezakrýva len naše vlastné nedokonalosti, ale má úlohu chrániť našu pleť pred vonkajším prostredím. Celodenné nosenie tejto ochrannej masky dáva našej pleti zabrať. Preto hneď po príchode domov sa odlíčte. Aj vaša koža potrebuje „dýchať“.
Ak ste k líčeniu zvolili umelé riasy, veľmi ľahko sa ich zbavíte vatovým tampónom a pleťovým mliekom. Následne sa zamerajte na odlíčenie vášho očného okolia. Ako sa hovorí, práve ono je „ukazovateľom veku“ a treba sa oň dôkladne starať. Na okolie očí používajte len prípravky, ktoré sú na to určené. Sú šetrnejšie a vaše oči a pokožku nedráždia. Oči pri odličovaní nikdy nedrhnite. Čistenie začínajte robiť od vonkajšieho kútika oka ku vnútornému. Pleť začíname čistiť pleťovým mliekom a tampónmi.
Zopár jednoduchých krokov
Pleťové mlieko si vždy vyberajte podľa typu pleti. Povrchové čistenie tváre začíname od stredu tváre von. Vždy si dočistite krk aj dekolt, nakoľko má jemnú pokožku a pravidelnou starostlivosťou zabránime predčasnému starnutiu. Následne pleť dočisťujeme pleťovou vodou a na záver ju tonizujeme. Tonizácia pleti predstavuje fázu, kedy je pleť dočistená a zároveň aj ukľudnená. Podľa potreby naneste výživné séra alebo pleťové masky, ktoré majú veľa prospešných účinkov. Vašu pleť rozjasnia a hydratujú.
Nebojte sa zvýrazniť vašu prirodzenú krásu dekoratívnou kozmetikou, správnym líčením a ukážte všetkým vaše prednosti. Perfektný make-up, výrazné oči a jemné plné pery z vás urobia kráľovnú každej miestnosti do ktorej vstúpite. Byť krásna je ťažkou prácou a každodennou snahou, no najmä starostlivosťou.