+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

lymfodrenáž

Lymfodrenáž dokáže zbaviť bolesti. Takto to funguje!

V ľudskom tele existuje niekoľko systémov, ktoré majú rozličné funkcie. Pre väčšinu ľudí sú najznámejšie napríklad nervový systém alebo tráviaci systém, no svoje miesto má i lymfatický. Dnes vám povieme niečo viac práve o tomto systéme, ale zameriame sa i na procedúru s ním spojenú a tou je manuálna lymfodrenáž.

V článku sa dočítate:

  1. Lymfa a lymfatický systém: poznáte svoje telo? 
  2. Lymfedém: trpíte ním aj vy? 
  3. Skúste to s manuálnou lymfodrenážou

Lymfa a lymfatický systém: poznáte svoje telo?

Steny krvných kapilár sú priepustné pre tekutinu krvnej plazmy a niektoré bielkoviny. Prefiltrovaná plazma sa dostáva do medzibunkových priestorov, kde tvorí medzibunkovú tekutinuZ časti tejto tekutiny vzniká lymfa, ktorú odvádzajú lymfatické kapiláry. Zloženie lymfy sa odlišuje od krvnej plazmy tým, že obsahuje menej bielkovín. 

Funkcie lymfy sú predovšetkým:

  • Transportná
  • Homeostáza
  • Imunobiologická

lymfodrenáž

Funkcia je hlavne transportná a podieľa sa na udržiavaní stáleho vnútorného prostredia tkanív a orgánov. Lymfa sa podieľa na obranných reakciách organizmu pomocou lymfocytov. Drenážna funkcia odvádza z lymfy nadmerné množstvo tekutiny uvoľnenej do medzibunkového priestoru. Udržuje tkanivá suché, čím udržiava rovnováhu v tele.

Lymfedém: trpíte ním aj vy?

O lymfatickom opuchu si povieme niečo viac – ako vzniká, prečo vzniká, aké sú jeho príčiny, štádia lymfedému a aj jeho liečbu. Lymfatický opuch– lymfedém je vysoko proteínový opuch, ktorý vzniká na základe dysfunkcie lymfatického systému. Je to chronické ochorenie, jeho liečba je dlhodobá a podieľa sa na nej onkológ, internista, angiológ , chirurg a rehabilitačný lekár. 

Príčinou vzniku môžu byť rôzne problémy, ako napríklad vred predkolenia, spastická paréza, operácia na dolných končatinách či veľkých kĺbov, odstránenie uzlín v podpazuší alebo operácia prsníka. 

Lymfedém sa vyvíja v niekoľkých štádiách. Ako prvý nastupuje latentný lymfedém, pri ktorom nie sú nijaké ťažkosti, opuch nie je prítomný ale je narušená lymfatická drenáž. Po ňom prichádza reverzibilný lymfedém, teda opuch je prítomný a počas dňa narastá. Po správnom polohovaní opuch ustupuje. Nasleduje chronický lymfedém, kedy je opuch stály, prichádza pocit napätia, pálenia a bolesti v končatine, opuch neustupuje. Predposledným štádiom je lymfatická elefantiáza, čo predstavuje deformáciu končatiny, vznik tzv. slonej nohy, spojenú so silnou bolesťou a znížením svalovej sily. Napokon, ako posledné štádium prichádza rýchlometastázujúci lymfangiosarkóm, čo je veľký opuch sprevádzaný bolesťou a červenofialovými fľakmi na koži.

Viac riešení

Na liečbu tejto nepríjemnosti možno využiť viaceré metódy. Okrem chirurgickej liečby alebo tzv. kompresívnych ovínadiel, môžete skúsiť aj lymfodrenáž – manuálnu i prístrojovú.  Ak  vás trápi lymfatický opuch alebo len chcete dopriať svojej lymfe rýchlejší tok a prečistiť telo od toxínov, čítajte ďalej a zistite, ako lymfodrenáž vlastne funguje. 

lymfodrenáž

Skúste to s manuálnou lymfodrenážou

Manuálna lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika zameraná na lymfatický systém. Hmaty sa vykonávajú na koži a podkoží, majú kruhovitý a špirálový charakter, pomalú frekvenciu a môžu priaznivo ovplyvniť povrchový lymfatický systém a uzliny. Za 24 hodín sa v organizme vytvorí asi 2,5-3 l lymfy. Manuálna lymfodrenáž sa odporúča aj ak chceme eliminovať celulitídu

Cieľom lymfatickej masáže je redukcia lymfedému a zvýšenie transportnej kapacity lymfy. 

Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva bez olejov, emulzií a mastí, “na sucho”, aby terapeut dobre nahmatal daný problém. Lymfatické dráhy a uzliny (1mm-3cm), ktoré sa musia vyprázdňovať, sú ako zberňa, kam lymfa odvádza všetky toxíny z tela. Tieto uzliny musíme vyprázdniť špeciálnymi hmatmi, ktorými zrýchlime odtok toxínov z tela a až následne môže prísť na rad ďalšia „várka“ toxínov z tela. Podstatný je vždy smer, ktorým vedieme lymfu, aby sme telo nesprávnym smerovaním nezaťažili, keďže cieľom je telo odbremeniť a odľahčiť. Masáž musí byť jemná, pomalá a dôkladná.

lymfodrenáž

Pripravte sa

V deň masáže zvýšte príjem neperlivej čistej vody, obmedzte kávu, alkohol, cigarety, odľahčite jedálniček. V tento deň si neplánujte ani športové aktivity, telo bude potrebovať energiu, aby sa zbavilo toxínov.

Následne po masáži nevstávajte prudko, aby sa vám nezatočila hlava a neprišlo nevoľno. Dbajte na pitný režim. Lymfodrenáž pôsobí močopudne , čo je cieľom, aby sa telo zbavilo škodlivín a prebytočnej vody. Niekto býva po masáži unavený, ospalý, niekto je naopak plný energie z očistenia – je to veľmi individuálne. Niekomu stačí málo – pár masáži aby sa jeho telo vyčistilo, a niekto ich musí absolvovať viac, než sa čistiaci proces rozbehne. Súvisí to s kondíciou metabolizmu a imunity, ako rýchlo a efektívne pracujú. Celá terapeutická kúra môže trvať 2-8 týždňov, aplikuje sa 5-krát za týždeň.

Nezabúdajte, že problematický lymfatický systém je nutné konzultovať prioritne s lekárom. Avšak lymfodrenáž vie byť vhodným doplnkom a pomocníkom v boji s týmto problémom, za predpokladu, že je vhodná pre váš zdravotný stav.

Odporúčame

lymfodrenáž

Lymfodrenáž

60 minút
Lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika zameraná na lymfatický systém. Ak tento systém prestáva pracovať vzniká dysfunkcia lymfy.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava