+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

Ako imunita, životný štýl a zdravá strava ovplyvňujú nielen naše zdravie, ale aj pokožku

Čo je to vlastne ten zdravý životný štýl ? Sú to  pravidelné činnosti, ktoré sme sa rozhodli vykonávať preto, lebo sú prospešné pre naše zdravie, telo a myseľ. Naše zdravie každý deň ovplyvňujeme naším životným štýlom na 80 percent. Zvyšných 20 percent je nám dané genetikou a zdravotnou starostlivosťou. V dnešnom uponáhľanom  svete často zabúdame na svoje zdravie. Často si ho aj sami ničíme svojou ľahostajnosťou a zlými návykmi. A keď sa nám veľmi rýchlo pominie tak až vtedy sa zamýšľame, ako sme zanedbali to jediné čo je skutočne dôležité. Preto by sme sa mali začať viac venovať sami sebe. 

Zdravá strava + pitný režim + imunita = zdravie našej kože

Koža patrí k najväčším orgánom ľudského tela. Plní ochrannú funkciu pred mechanickým a chemickým  poškodením, zároveň chráni naše telo pred slnečným žiarením a pred vniknutím mikroorganizmov do nášho tela. Ďalšou  dôležitou funkciou kože je to, že sa zúčastňuje na termoregulácií  a zároveň vylučuje odpadové látky z tela von. Je aj zásobným orgánom tela.

Treba začať od imunity nakoľko  veľmi úzko súvisí s našim telom. Iba zdravé telo dokáže fungovať na 100 percent. Imunita chráni naše telo pred vírusmi, baktériami a rôznymi škodlivými vplyvmi ktoré na nás dennodenne útočia. Pokiaľ má človek oslabenú imunitu je náchylnejší na rôzne ochorenia. Preto treba pravidelne užívať kombináciu vitamínov, enzýmov a minerálov. Základom dobrej imunity je zdravá vyvážená strava, pitný režim, aktívny pohyb a celkovo zdravý životný štýl. Imunita má výnimočnú schopnosť nás varovať pri rôznych zdravotných problémoch.

Naša imunita a koža spolu majú veľký  súvis. Ako sa hovorí „koža je zrkadlom našej imunity.“ Sami sme to mnohokrát zažili keď sme ochoreli. Na koži sa nám zrazu objavil herpes, kútiky, vyrážky. Imunitný systém chráni našu kožu a keď sa tento proces naruší vznikajú rôzne ochorenia.  Najčastejšie sa na koži objavujú aj tráviace problémy. Taktiež sa môže prejaviť aj crohnova choroba, ochorenie hrubého čreva  a zápal tenkého čreva.  Zaujímavé je, že práve tieto choroby sa na koži len prejavujú. 

zdravá pleť

Keď pleť trápi alergia

Alergie na potraviny sa v dnešnej dobe vyskytujú naozaj veľmi často u ľudí rôzneho veku. Takýto ľudia si musia stravu upraviť a vyradiť potraviny ktoré im spôsobujú zhoršenie zdravotného stavu, pretože zatiaľ konkrétna liečba neexistuje. Nemýľme si potravinovú alergiu a potravinovú intoleranciu, ide o dve rôzne diagnózy. Alergia sa prejavuje prehnanou imunitnou reakciou, kde vo väčšine prípadov hrá rolu genetická predispozícia. Jediný účinný  spôsob ako sa vyhnúť alergickej reakcií je odstrániť alergén. Príznaky sú veľmi rôzne, môže vzniknúť opuch, ekzém, hnačka, zvracanie, anafylaktický šok. A rozdiel medzi alergiou na potraviny a potravinovou intoleranciou je taký, že môže časom sama zmiznúť a neohrozuje život ako pri alergickej reakcií.  Najčastejšie sa vyskytuje laktózová intolerancia, vyskytuje sa bez ohľadu na vek. Na koži sa môže prejavovať formou akné.

Vitamíny na pleť aj v strave

Zdravá strava by mala obsahovať priemerne 5-6 jedál denne. Náš jedálniček by mal obsahovať predovšetkým veľa ovocia, zeleniny, vlákniny, zdravých sacharidov (celozrnné pečivo, ryža, ovsené vločky), bielkoviny (chudé mäso, ryby,) a zdravé tuky. Obmedziť by sme mali jednoduché cukry a tuky. Ľudia hľadajú veľmi veľa nezmyselných  výhovoriek prečo sa nemôžu stravovať zdravo. Celá zmena je len vo vašom myslení. O krásu a zdravie sa musíme starať každý deň. Stravovať by sme sa mali rozumne bez ohľadu na to či v danej chvíli máme nejaký zdravotný problém alebo nie. Jedzte čerstvé a zdravé potraviny. Obmedzte vyprážané jedlá, nekvalitné tuky, polotovary a alkohol. Veľakrát zlé zloženie stravy sa prejavuje aj na našej koži. Naše nespokojné telo nám to dá pocítiť práve formou akné. Zaraďte do zdravej stravy vitamíny, majú veľký význam pre našu kožu.

Vitamín A 

Vitamín A je dôležitý pre správne fungovanie metabolizmu kože. Pomáha v boji proti vráskam a akné.

Vitamín C

Vitamín C je dôležitou súčasťou zdravej kože. Podieľa sa pri tvorbe bielkoviny a kolagénu, posilňuje imunitu , pôsobí aj na drobné cievky v koži.

Vitamín E

Vitamín E má antioxidačné účinky, prekrvuje pokožku a stará sa o vitalitu našich buniek. Je výborným pomocníkom v boji proti vráskam a stareckým škvrnám.

Vitamín B

Vitamín B naša koža bude po ňom žiarivá a zamatová, nakoľko viaže na seba vodu a tak zabezpečuje našej pleti dostatočnú hydratáciu. Dodáva našej pleti pružnosť a pevnosť.  Z minerálnych látok ktoré ovplyvňujú náš vzhľad kože sú najdôležitejšie najmä zinok, selén a jód.

Zinok

Zinok urýchľuje liečbu akné, jaziev, vyrážok.

Selén

Selén chráni tkanivá pred poškodením  a je nevyhnutný pre zdravie vašej pokožky.

Jód

Jód zlepšuje výživu buniek a dezinfikuje pokožku.

Strava do veľkej miery ovplyvňuje naše zdravie a tým ovplyvňuje do výraznej miery aj náš vzhľad.

imunita - zdravá strava

Voda ako základ hydratovanej pleti

Druhým zanedbávaným pojmom je pitný režim. Ako kozmetička sa pravidelne pýtam svojich klientiek či dodržujú pitný režim. Ich odpovede ma doslova zarážajú. Netrpí tým len celé ich telo ale aj koža.  Pitný režim je pre nás nesmierne dôležitý. Do pitného režimu nezaraďujeme kávu, alkohol, sladké nápoje a ani mlieko. Dospelý človek by mal vypiť cca 2 litre vody za deň. Ľudský organizmus si nedokáže vytvoriť tekutiny sám preto ich pravidelne musíme dopĺňať. Nedostatočný pitný režim ovplyvňuje náš vzhľad a štruktúru kože. Práve voda dáva našej koži ten správny objem, elasticitu a pružnosť. Ako zistíme či máme dobrý kožný turgor? Keď si natiahnete kožu tak zdravá a dobre hydratovaná koža sa okamžite vráti do svojho originálneho stavu.

Pokiaľ je naše telo smädné, prísun vody odchádza k najdôležitejším orgánom v našom tele, aby vaše telo dokázalo správne fungovať. A tak naša koža stráca svoju pružnosť. Dehydratácia na pokožke spôsobuje rôzne zmeny vzhľadu ako napríklad suchú lesklú kožu chladnú na dotyk. 

pitný režim a pleť

Pohyb je naša prirodzená vlastnosť. Pokiaľ máme fyzickú aktivitu pravidelnú, ovplyvňuje to značne naše zdravie a myslenie. Pravidelným pohybom zlepšujeme činnosť srdca, podporuje sa trávenie, posilňujú sa svaly a kosti, redukuje nadváhu, podporuje krvný obeh a mnoho ďalšieho.

Dobrú noc, moja krásna pleť

V neposlednom rade je to dostatočný oddych a spánok. Kvalita spánku sa nám vekom zhoršuje a je úplne jedno, ako dlho spíme. Podceňujeme spánok a neuvedomujeme si, že aj on sa podieľa na kráse našej pokožky. Počas spánku sa prehlbuje dýchanie, náš krvný obeh sa spomaľuje  a aj náš mozog prechádza do oddychového režimu. Pri pravidelnom a dostatočnom oddychu sa naše bunky regenerujú. Pokiaľ nemáme dostatočný spánok a regeneráciu, naše telo nebude fungovať na sto percent a utrpí tým aj náš vzhľad. Naša pokožka bude vyzerať dehydrovane, mdlo, tvoria sa kruhy pod očami, opuchy a začnú sa tvoriť vrásky. Spánok je pre ľudský organizmus nesmierne dôležitý. Nedostatok kvalitného spánku zvyšuje riziko rôznych ochorení. Ideálna doba odpočinku je 8 hodín denne.

spánok a zdravá pleť

Eliminujte fajčenie, alkohol a stres

Fajčenie okrem toho, že nám ničí celkové zdravie pľúc, srdca a kostí môže dokonca ovplyvňovať aj vašu plodnosť. Výrazne sa zmení vzhľad vašej kože, zubov a vlasov.  Budete vyzerať staršie. Fajčenie cigariet  je pre naše telo veľmi neprirodzené. Koža sa začne meniť. Na tvári sa môžu objaviť rozšírené cievky, koža môže mať žltkastý alebo belavý nádych. Dochádza k narušeniu kolagénu a elastínu v pokožke. Ako sme si už spomínali, vitamín C je dôležitý pre náš vzhľad. Práve fajčenie spôsobuje zníženie vitamínu C z tkanív a zároveň dochádza aj k dehydratácií pleti. A tak sa začína proces predčasného  starnutia kože. Vrásky okolo očí a úst sa postupne začnú prehlbovať.

Aj pravidelné pitie alkoholu má množstvo negatív pre vaše telo. Koža bude suchá, bledá bez života, červená, opuchnutá, môžu sa objaviť aj popraskané žilky a navyše dehydrovaná a bez potrebných vitamínov a výživných látok. Pitie alkoholu zvyšuje výskyt ružienky.

Nepríjemné záťažové situácie s ktorými sa každodenne stretávame vyvolávajú v nás pocit stresu

Pokiaľ je stres v zdravej miere môže byť pre nás aj prospešný, dodáva nám príval energie a tak nám umožňuje byť viac ostražitý a ľahšie dosahovať svoje ciele. Ale čo keď stres trvá dlhodobo ? Dokáže nám znížiť kvalitu života. Nebude trpieť len naše psychické zdravie ale začne sa to odzrkadľovať aj na našom fyzickom zdraví. Naše telo pri stresovej záťaži začne uvoľňovať stresové hormóny. Z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť depresie, úzkosť, obezitu, ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, akné, rôzne kožné problémy a mnoho ďalšieho. 

A teraz sa všetci na chvíľu zamyslime. Všimli ste si, ako všetko na seba navzájom nadväzuje ? Od zdravej stravy cez pitný režim až po nezmyselné závislosti, nedostatočný oddych a priveľa stresu ? Všetko toto má za následok zhoršenie našej imunity a celkového nášho zdravia. A toto celé nakoniec vplýva aj na náš vzhľad. Je už len na každom akú životnú cestu si vyberie a aké úsilie vynaloží pre zdravé šťastné telo, myseľ a svoju prirodzenú krásu. 

 

Odporúčame

maderoterapia

Maderoterapia

40 min
Maderoterapia je prírodná a neinvazívna masážna metóda, pri ktorej dochádza k uvoľneniu tela a mysle. Maderoterapia sa vykonáva za pomoci štyroch špeciálnych masážnych valčekov, ktoré sú vyrobené výlučne z prírodných materiálov.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava