Každý jeden kozmetický prípravok, ktorý sa používa v kozmetike má za úlohu sa starať o našu pleť. Svojím zložením prispievajú k udržaniu zdravého mladistvého vzhľadu a zároveň spomaľujú celý proces predčasného starnutia. Vyskúšali ste už prírodné oleje na starostlivosť o vašu pleť? Viete, podľa čoho si ich vyberať?
Oleje používané v kozmetických salónoch a v kozmetických prípravkoch
Tuky a oleje môžu mať buď rastlinný pôvod, živočíšny, ba dokonca aj minerálny, pokiaľ sa získajú a následne spracúvajú z ropy. Sú lipofilné,dobre rozpustné v nepolárnych organických rozpúšťadlách a majú hydrofóbny charakter. Čo to znamená? Práve pre tieto vlastnosti sa oleje nerozpúšťajú vo vode, no na druhej strane týmto vzniká ideálne prostredie pre nepolárne látky, ktoré sú biologicky významné a dobre sa v nich rozpúšťajú napríklad rôzne liečivá a vitamíny.
Medzi negatívne vlastnosti patrí žltnutie, a tento efekt vzniká dôsledkom pôsobenia baktérií v teplom a aj vlhkom prostredí. Pri celom tomto procese vzniká oxidácia a schopnosť prepúšťať kyslík a začnú vznikať aldehydy, ketóny, nižšie karboxylové kyseliny, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Aby sa tuky čo najviac chránili pred oxidáciou začali sa k ním pridávať aj antioxidanty.
V kozmetických prípravkoch sa z tukov a olejov zbavujeme voľných mastných kyselín, pretože práve oni dodávajú tukom potrebnú príchuť a aj zápach.
Najčastejšie tuky a oleje aj vo vašej kozmetike
Medzi najčastejšie tuky a oleje, ktoré sa používajú v kozmetických výrobkoch sú:
-
Rastlinné oleje a tuky
Do tejto skupiny patria oleje ako napríklad olivový, mandľový, sezamový, slnečnicový, avokádový, klíčkový, ricinový, jojobový, kokosový.
-
Živočíšne oleje a tuky
Rybí tuk, bravčová masť, norkový olej, jazvečí tuk, jelení tuk …
-
Minerálne
Do tejto skupiny patria parafínové oleje a vazelína.
Ktoré oleje zaraďujeme medzi rastlinné oleje?
Mandľový olej
Tento druh oleja je vhodný pre každý typ pleti bez ohľadu na vek. Používa sa najmä na citlivú, suchú a starnúcu pleť.
Sezamový olej
Sezasmový olej je nazývaný aj ako “elixír krásy”. Má vhodné množstvo mastných kyselín. Vyznačuje sa aj vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín.
Olej zo semien ruže
Tento olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny. Je veľmi ľahko vstrebateľný.
Olivový olej
Olivový olej má jemnú chuť a jemnú vôňu. Je žltkastej farby. Olivový olej nie je rozpustný vo vode ani v liehu.
Vavrínový olej
Vavrínový plej má protizápalové účinky. Dokáže osviežovať našu pleť. Je výborným pomocníkom pri popáleninách, prasklinách na koži.
Arganový olej
Patrí k najcennejším olejom. Je oveľa drahší pretože sa dováža. Je to tekutina žltkastej až čírej farby s jemnou chuťou. Najčastejšie sa využíva v kozmetickým prípravkoch, ktoré majú výživnú schopnosť. Sú to napríklad denné a nočné krémy, ktoré ošetrujú našu kožu.
Slnečnicový olej
Slnečnicový olej má svetlú farbu a výraznejšiu vôňu. Patrí k bežne používaným olejom v kozmetických prípravkoch.
Arašidový olej
Vzniká lisovaním z arašidových jadier. Obsahuje kyselinu linolovú a táto kyselina je zložkou vitamínu F.
Ricínový olej
Získavame ho z ricínových bôbov. Nemá žiadnu farbu ani žiadnu vôňu a je hustý. Dokáže sa využívať ako rozpúšťadlo.
Jojobový olej
Kvôli chemickému zloženiu sa zaraďuje medzi prírodné tekuté vosky.
Hroznový olej
Hroznový olej je silným antioxidantom.
Sójový olej
Sójový olej patrí medzi najvýživnejšie a zároveň najtukovejšie prírodné oleje.
Muškátový olej
Je tiež vzácny kvôli vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselín.
Kde všade nájdete rastlinné oleje vo svojej domácej kozmetike?
- Olivový olej sa pridáva do prípravkov ako sú napríklad pleťové mlieka, krémy, oleje na pleť a prípravky na opaľovanie.
- Mandľový a klíčkový olej sa pridáva do pleťových emulzií a do výživnej kozmetiky.
- Slnečnicový a kokosový olej sa pridáva do mydiel a prípravkov na holenie.
- Ricínový olej sa pridáva do tyčiniek na pery, do líčidiel, vôd po holení.
- Silikónové oleje a vosky sa bežne používajú na výrobu dekoratívnej kozmetiky, do prípravkov, ktoré majú ochrannú funkciu ako napríklad pracovné masti.
- Ďalej ich nájdeme v pleťových mliekach, krémoch a aj v prípravkoch na opaľovanie.
Vedeli ste o tom, že práve používanie pleťových olejov je výbornou voľbou pre našu pokožku?
Kvalitný rastlinný olej má totiž vysoký obsah živín. Pri pravidelnom používaní oleja okrem toho vzniká aj ochranná bariéra našej kože, ktorá chráni pred infekciami a baktériami a zároveň dokonca pôsobí proti predčasnému starnutiu.
Chráňte svoju pokožku každý deň
Pleťové oleje môžeme zaradiť do našej každodennej starostlivosti o pleť alebo ako kúru, ak je naša pokožka viac zaťažená.
Podľa čoho si vybrať správny pleťový olej?
Oleje majú ochranné, liečebné, regeneračné a zároveň môžu mať aj čistiace účinky. Veľmi dôležité je mať kvalitný rastlinný olej, ktorý neobsahuje žiadne parfémy ani konzervačné látky. Najlepšie sú za studena lisované nerafinované oleje.
Pokiaľ sú oleje spracované šetrným spôsobom to zaručuje, že v nich ostane veľké množstvo účinných vlastností. Pri spracovaní vysokými teplotami sa z olejov stráca veľká časť vitamínov, minerálov a mnohých biologicky aktívnych látok.
Správny typ oleja na vašu pleť
Je veľmi dôležité vybrať si správny typ oleja na našu pleť, aby sme dosahovali čo najkvalitnejších účinkov. V lete sú vhodnejšie oleje, ktoré sú suché, polosuché a zároveň ľahké pre našu kožu, aby sa naša pokožka zbytočne nezaťažovala. A v chladnejších dňoch na jeseň a v zime je lepšie zvoliť oleje, ktoré sú mastnejšie a zároveň výživnejšie.
Trápi mastná a problematická pleť? Hroznový, orechový alebo konopný olej vám môže pomôcť
Mastná a problematický pleť, ako už iste viete, si vyžaduje špeciálnu starostlivosť Pokiaľ pri tejto pleti siahnete po správnom rastlinnom oleji môže vám výrazne pomôcť pri znížení tvorby mazu či dokonca proti akné a zápalom kože.
Pri problémoch s akné môžeme našej pleti dopriať kyselinu linolovú, a to by malo naše problémy s akné zmierniť. Pri akné rozhodne siahnite po suchých olejoch, ktoré obsahujú vysoký podiel kyseliny linolovej.
TIP: Vyskúšajte teda hroznový, orechový alebo konopný olej a v chladnom počasí šípkový a borákový olej.
Suchá a zrelá pleť potrebuje vyšší podiel kyseliny olejovej. Kde ho nájdete?
Pre tieto typy pleti je vhodná varianta olejov, ktoré obsahujú vyšší podiel kyseliny olejovej. Vďaka tomu sú oleje výživnejšie a zároveň chránia pokožku pred tým, aby nebola dehydratovaná. Ďalším benefitom je, že zmierňujú tvorbu vrások. Práve vďaka kyseline olejovej bývajú oleje mastnejšie. Tieto oleje nie sú vhodné práve pre typ pleti, ktorá má sklon k masteniu a k tvorbe akné.
Oleje, ktoré majú vysoký obsah kyseliny olejovej sú olivové oleje, mandľové oleje, avokádové oleje a marhuľové oleje.
Arganový olej dokáže omladiť našu pokožkuPri starnúcej pokožke je tiež správna varianta arganový olej, ktorý výrazne pôsobí na tvorbu elastínu a kolagénu v našej koži. A týmito svojimi kvalitnými účinkami našu pleť dokáže omlaďovať. Pokiaľ zvádzate boj so striami určite neváhajte a zvoľte arganový olej
Marhuľový olej je úžasný svojou vlastnosťou pri vyživovaní pleti
Zároveň pomáha predísť rôznym zápalom na našej koži. Chráni naše telo pred dehydratáciou a je pomocníkom pri fungovaní našej ochrannej bariéry kože.
Olej získaný z jadierok granátového jablka chráni naše bunky a pomáha v nich udržiavať vodu. Vie zmierniť aj rôzne začervenanie kože, ktoré vie vzniknúť podráždením a nádherne vypína našu pokožku. Preto je tiež vhodný na pleť, ktorá má sklon k predčasnému starnutiu. Tento olej sa používa aj ako podporná liečba proti exému a psoriáze. á aj výrazný podiel kyseliny punikovej.
Ako správne používať marhuľový olej?
Pokiaľ si zvolíte tento olej nanášajte ho večer, alebo počas zimného obdobia nakoľko nie je vhodný ak na našu pokožku pôsobí slnko
Pleťové oleje – ako ich používať pri domácej starostlivosti o pleť?
Pokiaľ máte doma aspoň jeden z týchto olejov viete ho veľmi výhodne použiť ako:
Povrchové čistenie pleti
Vykonajte povrchové čistenie za pomoci pleťového mlieka, pleťovej vody a tonizuje pleť tonikom. Olej jemne zahrejte a krúživými pohybmi zapracujte na potrebné miesta napríklad tvár, krk, dekolt. Pleťové oleje sú výborné na ošetrenie očného okolia.
Odličovanie pleti
Pleťovými olejmi viete nahradiť aj odličovacie prostriedky. Naneste vami zvolený olej, ktorý je jemne zohriaty na vašu tvár a taktiež krúživými pohybmi chvíľku prechádzajte po tvári, krku a dekolte. Potom si zoberte čistiace tampóny, gázy, ktoré je potrebné namočiť do teplej vody a nimi dočistite tvár od oleja a make-upu.
Vyživovanie pleti počas zimy
V zimnom období trpí aj naša koža na rukách, ktorá je suchá a vznikajú na nej bolestivé praskliny. Pri tomto nepríjemnom prejave vám, pomôžu kvalitné oleje. Tie hemne zahrejte a naneste na ruky. Či už zvolíte bavlnené rukavice alebo froté uterák je na vás, potrebné je nechať oleje čo najdlhšie pôsobiť. Pokojne aj celú noc. Okrem toho, že vaša pokožka dostane potrebné živiny, tak oleje priaznivo pôsobia na vaše nechty.
Olejový, kávový, sladký, slaný alebo ovocný peeling? Vyrobte si domáci telový peeling
Nezabúdajte ani na výhody peelingov, ktoré si viete sami urobiť doma. Je veľmi dôležité zvoliť správny olej do ktorého pridáte abrazívnu časticu či už v podobe cukru, soli, kávy, pomletých jadier z ovocia, piesok.
Ako si pripraviť domáci pleťový peeling
- Vymiešajte zmes a aplikujte na tvár, ktorá je dopredu povrchovo očistená.
- Krúživými pohybmi masírujete po dobu aspoň päť minút.
Peelingy nie sú vhodné na veľmi citlivú pokožku. Mohli by vzniknúť podráždenia a začervenanie. Tieto peelingy sú vhodné na celé tele aj vaše ruky.
Krátke riasy alebo riedke obočie? Pomôže vám ricínový olej
Pokiaľ vás trápia krátke riasy, riedke obočie, alebo vaše vlasy rastú veľmi pomaly vyskúšajte ricínový olej.
Ako si pripraviť domácu kúru na posilnenie rastu obočia a mihalníc?
- Riasy a obočie pred nanášaním oleja musia byť odlíčené a vyčistené.
- Tento olej môžete na vašich riasach a obočí nechať pôsobiť cez noc. Snažte sa aby sa vám ricínový olej nedostal do očí, preto vždy nanášajte v jemnej maličkej vrstvičke. Pokiaľ by sa vám dostal do očí môže spôsobiť nepríjemné podráždenie a oči je potrebné hneď vypláchnuť.
- Pri odstránení oleja mihalnice zmyte klasicky vodou a dočistite pleťovým mliekom, pleťovou vodou, tonikom.
- Tento proces si vyžaduje trpezlivosť, nakoľko výsledky po prvom použití nebudú viditeľné. Zotrvať treba pár týždňov, ale vaše riasy a obočie nadobudnú novú pevnosť a hustotu.
Rada na záver: Pravidelná starostlivosť o pleť je základ
Každá domáca starostlivosť o vašu pleť musí mať aj pravidelné kozmetické ošetrenie v kozmetických salónoch, aby sa dosahovali čo najlepšie efekty. To isté platí aj naopak po každom ošetrení v kozmetickom salóne je nevyhnutnosť sa správne starať o pleť doma.
Toto ide vždy ruka v ruke. Nikdy sa nespoliehajte, že je vaša pleť teraz vyčistená a vyživená po jednom kozmetickom úkone v kozmetickom salóne a vy teraz môžete mesiac zanedbávať každodennú starostlivosť o pleť. Pri normálnej pleti od dvadsaťpäť rokov je potrebné už po malých krôčikoch učiť sa tým správnym návykom.
Samozrejme všetko je len vo vašich rukách.