Každé ročné obdobie do určitej miery vplýva na našu pleť. Stav našej pokožky výrazne ovplyvňuje chladné zimné počasie a zmeny teplôt. Veľmi namáhavý je pre našu pokožku prechod z chladného prostredia do priestoru, ktorý je vykúrený. Vykúrené priestory majú často suchý vzduch a sú málo vetrané. To má za následok, že naša koža ostáva suchá, citlivá, objavujú sa na nej nepekné šupinky, stráca svoju zdravú farbu, je napnutá a môže aj praskať. Jedným z riešení dodania potrebých vitamínov dfo pokožky môže byť aj správna pleťová maska.
Zima a peklo pre pleť
Práve v tomto období je veľmi dôležitá správna hydratácia a výživa našej pokožky. Pri teplotách, ktoré dosahujú mínusové teploty sa začína naša koža chrániť hustejšou konzistenciou kožného mazu a naše póry sa začnú zužovať. Počas zimy je potrebné používať mastnejšie a výživnejšie krémy, nakoľko majú ochrannú funkciu pred chladom. Aj tenká koža na našich perách si počas tohto obdobia zaslúži zvýšenú pozornosť. Veľmi ľahko zvykne praskať či vysychať a stáva sa bolestivou.
Okrem pravidelných peelingov, či už vyrobených doma alebo kupovaných v obchode, si dajte záležať aj na maskách s vysokým obsahom vitamínov A, E. Práve tieto vitamíny podporujú a urýchľujú regeneráciu kožných buniek. Ďalším dôležitým faktorom je dodržiavať zdravý životný štýl, zdravú stravu a pravidelný pitný režim. Práve počas zimy nám chýbajú potrebné vitamíny, preto ich musíme pravidelne dopĺňať. Pokiaľ je naša koža pravidelne a dlhodobo vystavená mrazu, môže to mať za následok aj rozvoj kožných chorôb, napr. rosacea. A viete, že v zime netreba zabúdať aj na škodlivé UV žiarenie?
Aj počas zimy na lyžovačke a vo vysokých nadmorských polohách ostré slnko dokáže výrazne ohrozovať našu pleť, preto treba používať krémy s najvyšším UV filtrom. Ale samozrejme netreba zabúdať na staré dobré pravidlo „ všetkého veľa škodí.“ Pokiaľ to preženiete a budete kombinovať množstvo kozmetických prípravkov súčasne, môže to viesť až k nepeknej alergickej reakcií.
Treba nájsť zlatú strednú cestu a vždy sa pozorovať a všímať si našu pokožku ako reaguje.
Vrásky či maz – aj leto vie potrápiť
A ako našu kožu chrániť v lete ? Slnečné žiarenie má na kožu veľa užitočných a zároveň nebezpečných vplyvov. K pozitívnym účinkom slnečného žiarenia patrí to, že podporuje náš imunitný systém, je zdrojom vitamínu D, prispieva k pocitu šťastia, a môže do určitej miery ovplyvňovať akné, ekzém a psoriázu. Medzi negatívne vplyvy slnečného žiarenia patria kožné nádory, starnutie pokožky, v pokožke sa stráca pružnosť cievnych stien, môžu vzniknúť alergické reakcie.
Nespáľte si tvár, vyberte si svoj fototyp
Každý človek reaguje na slnečné žiarenie rôzne a na základe toho rozlišujeme štyri fototypy.
-
Fototyp – maximálna denná dĺžka vystavenia slnečnému žiareniu je 5 až 10 minút.
Ľudia s týmto fototypom majú bledú a veľmi zraniteľnú pleť. Pokiaľ sú vystavení dlho slnečnému žiareniu, ich pokožka sa spáli, avšak nikdy nenadobudne krásny bronzový vzhľad. Ľudia s týmto typom pleti by mali používať ochranné krémy s UV faktorom 50+.
-
Fototyp – pri tomto type pleti sa odporúča vystavovať slnečnému žiareniu 10 až 20 minút.
Tento typ pleti je stále citlivý na slnko. Pokiaľ sú ľudia s týmto typom dlhodobo vystavení slnku, ich koža nadobudne červený vzhľad. Tento typ sa tiež neopáli do hneda. Pre tento typ pleti je postačujúci UV faktor od 20 do 40.
-
Fototyp – postačujúca denná dávka je 20 až 30 minút.
Práve tento typ pleti má až 78 percent ľudí. Táto pleť málokedy ostáva červená a je schopná sa opáliť do hneda. Spálenie tejto pokožky sa vyskytuje len zriedkavo. Odporúčaný UV faktor je od 10 do 20.
-
Fototyp – tento fototyp má približne 8 percent ľudí.
Pokožka sa nikdy nespáli, aj keby nepoužili UV faktor. Koža sa rýchlo opáli. Treba však myslieť na pravidelnú hydratáciu pleti.
Správna starostlivosť o pleť je krok 1
Samozrejme, pri každom ročnom období treba dodržiavať to najzákladnejšie, a to je správna starostlivosť o našu pokožku. Pravidelné ranné a večerné čistenie pleti nikdy nezanedbávajte. Tak predídete prejavom predčasného starnutia vašej kože.
Na hydratáciu používajte pleťové séra , ktoré nanášajte na vašu pokožku každý deň aj pod make-up. Okrem toho sa však stále viac a viac dostávajú na výslnie pleťové masky, ktoré pleti dodajú potrebné výživné látky a krásne ju zregenerujú. Niektoré z nich totiž majú dnes už špičkové zloženie a čoraz viac sa objavujú ich benefity pre pleť.
Tak neváhajte a zaraďte ich do pravidelnej starostlivosti o vašu pokožku aj vy. Ešte pred tým sa ale pozrime na to, ako vlastne fungujú.
Pleťové masky ako jednoduchá cesta k dokonalej pleti
Pleťové masky a zábaly sú najobľúbenejšou súčasťou ošetrenia pokožky či už doma alebo v kozmetickom salóne. Masky a zábaly sú výnimočné tým, že ich účinok je viditeľný takmer okamžite a celkový vzhľad pleti sa po nich zlepšuje. Podľa druhu a zloženia masky dokážu pleť regenerovať, tonizovať, sťahovať póry, pôsobia protizápalovo a pôsobia proti vráskam.
Pleťová maska je zmes, ktorá sa skladá z organických a anorganických látok. Pleťové masky sa na pleť nanášajú studené a po zaschnutí sa dajú ľahko očistiť vodou.
Pleťový zábal je taktiež zmes organických a anorganických látok, avšak na rozdiel od pleťových masiek sa pleťové zábaly nanášajú na pleť teplé. Po zaschnutí sa ťažšie odstraňujú.
Z čoho sa vlastne skladajú a ako s nimi efektívne pracovať?
Každá pleťová maska i pleťový zábal sa skladajú z nosiča, účinnej látky a rozpúšťadla. Nosič je organického a anorganického rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, zároveň je aj účinnou látkou prípravku. Môžu to byť rôzne hlinky, bentonit, bahno, kvasnice atď. Účinné látky predstavujú výťažky z liečivých bylín, rastlinné oleje, vitamíny A, E, C, aloe vera, kyselina hyalurónová, panthenol či kolagén a elastín … Rozpúšťadlo v tomto prípade znamená vodu alebo oleje, a pokiaľ obsahujú peroxid alebo citrónovú šťavu, majú masky aj bieliace účinky.
Keď už ste sa rozhodli využiť túto nestarnúcu beauty “vychytávku, postupujte podľa overených krokov. Na úvod si vezmite pleť do parády vy a doprajte jej poriadne odlíčenie a vyčistenie. Pleťová maska sa aplikuje na tvár vždy po dôkladnom povrchovom a hĺbkovom čistení pleti. Masku nechajte pôsobiť 15 až 20 minút, pričom je ideálne počas týchto momentov dopriať svojej pleti i sebe relax. Po skončení doby pôsobenia ju jednoducho zmyte vodou alebo zlupnite.
Pleťové masky používajte raz do týždňa. Ak je vaša pleť podráždená, aplikujte na tvár upokojujúcu masku. Výživnú masku aplikujte na tvár pokiaľ je vaša koža viac namáhaná a čistiaca sa aplikuje len ako prevencia.
Vyberte si pre vašu pleť to najlepšie
V závislosti od zloženia, požadovaného efektu či typu pleti poznáme mnoho pleťových masiek. Vďaka tomu si tak viete pre vás vybrať tú najlepšiu, ktorá je pre vašu pleť ako stvorená a aj jej účinky budú viditeľné. Vyberajte preto rozvážne, alebo sa poraďte s vašou kozmetičkou.
Základné rozdelenie podľa konzistencie môžeme rozdeliť ako:
-
- emulzné,
- penové,
- práškové (masky, ktoré zmiešame s vodou alebo s výťažkom z bylín),
- tkanivové (obsahujú liečivé látky).
Z hľadiska typu pleti poznáme 5 typov masiek, avšak práve tu je veľmi dôležité vybrať tú správnu:
-
- maska na normálny typ pleti,
- maska na suchý typ pleti,
- maska na mastný typ pleti,
- masky na starnúci typ pleti,
- maska na problematický typ pleti.
Vyberajte aj na základe požadovaného efektu
No a napokon dbajte na to, prečo vlastne masku potrebujete použiť. V závislosti od ich účinkov si môžete vyberať medzi nasledujúcimi.
Regeneračné masky
Ich úlohou je oddialiť proces starnutia a znížiť tvorbu vrások. Obsahujú regeneračné a výživné látky. V lete nimi zabojujete proti vráskam a v zime proti popraskanej pleti.
Hydratačné (tonizačné) pleťové masky
Zlepšujú tonus, vyhladzujú vrásky a vypínajú pleť. Obsahujú napríklad kyselinu hyalurónovú či aloe vera a taktiež sú skvelou voľbou na letné mesiace ale i celkovo v prípade, že vaša pleť je mdlá a bez života.
Adstringentné masky
Sťahujúce – majú schopnosť vysušovať a zároveň sťahovať rozšírené póry. Aplikácia je vhodná po hĺbkovom čistení pleti a tieto masky sú vhodné najmä pre mastný a zmiešaný typ pokožky. Medzi účinné látky patrí gáfor, mentol, oxid zinočnatý. Tento typ nie je veľmi vhodný na zimné mesiace, pretože práve vtedy je pleť suchá vplyvom vonkajších faktorov.
Čistiace masky
Tieto masky majú hĺbkový účinok a sú vhodné pri ošetrení mastnej a aknóznej pleti. Medzi účinné látky patrí kaolín, minerálne hlinky alebo čajovníkový olej.
Upokojujúce masky – používajú sa pri citlivej a kuperóznej pleti a pôsobia najmä proti začervenaniu a podráždeniu. Medzi účinné látky patrí morské bahno, azulén a vitamíny. Práve takáto maska vie potešiť suchú a podráždenú pleť v zime.
Liftingové masky
Vypínajú pokožku, zlepšujú tonus a turgor. Medzi účinné látky patrí kolagén, elastín, vitamíny A,E,C a kyselina hyalurónová.
Osviežujúce masky
Tieto masky sú vhodné pre všetky typy pleti. Zlepšujú prekrvenie a osviežujú pleť. Takéto masky si dokážete vyrobiť aj doma z čerstvých surovín.
Sila domácich surovín v jednej pleťovej maske
Aj v prípade domácich masiek sa zasa raz osvedčila sila prírody. Môžu mať dokonca i také efekty, že pri ich pravidelnom používaní viete zlepšiť stav vašej kože. Vďaka svojej čerstvosti sa po príprave musia hneď aplikovať čerstvé na tvár. Môžete sa nimi potešiť i každý deň. Aj tu vám prinášame naše osvedčené kozmetické tipy.
Banánové pohladenie, jahody či kurkuma a iné
Skvelé hydratačné účinky má pleťová maska z banánu a medu, zároveň pôsobí proti baktériám. Pleť je po nej krásne žiarivá. Jahody si zasa vedia poradiť s akné a zároveň čistia póry a dokážu zatočiť aj s čiernymi bodkami. Budete potrebovať jednoducho len jahody a jogurt. Kurkumová maska zasa priaznivo pôsobí proti unavenej pleti a navracia jej zdravý vzhľad. Má aj antioxidačné účinky a tiež je prospešná pri akné. Obsahuje kurkumu, med a olej, olivový alebo kokosový.
Za zmienku určite stojí aj Matcha maska proti akné. Ingrediencie, ktoré budete pri nej potrebovať sú najmä kokosový olej, med, jablčný ocot a samozrejme prášok Matcha. Táto maska patrí k prirodzeným a 100 percent prírodným spôsobom ako šetrne vyčistiť vašu trpiacu aknóznu pleť. Táto bylinka zároveň priaznivo pôsobí aj proti začervenanej pleti a tlmí zápaly, ktoré sú zapríčinené nepríjemným akné.
V prípade, že chcete redukovať jemné vrásky, určite vyskúšajte masku z medu a vaječných bielok. Vaša pokožka pri pravidelnom používaní bude žiarivejšia a vrásky budú menej viditeľné. No a na problémy s matnou pleťou skúste masku z citrónu. (Pozor, nie je vhodná pre citlivú pleť ! Pred nanesením si vyskúšajte test citlivosti na malom kúsku vašej kože.) Pomáha krásne zredukovať kožný maz a dodáva našej koži potrebné živiny.
Premýšľajte o kvalite celého procesu
A jedna dobrá rada na záver – pri domácich maskách je dôležité mať vždy čerstvé ingrediencie.
Taktiež, pri každom úkone starostlivosti o pleť je veľmi dôležitá správna hygiena. Výnimkou nie je ani aplikácia pleťových masiek. Pri nanášaní pleťovej masky musí byť štetec vždy vydezinfikovaný. Prípravok, ktorý je v nádobke odoberieme vždy kozmetickou špachtľou, nikdy nie rukami! Pokiaľ si vyrábate masku doma zvoľte len dermatologicky schválené suroviny. Zbytočne nepresahujte odporúčanú dobu pôsobenia masky.
Teraz, keď už máte celý manuál, veríme, že si vyberiete to najlepšie pre vašu pleť, ideálne aj v súvislosti s ročným obdobím.