+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

kurie oko

Malé, ale veľmi bolestivé. Aj vás trápi kurie oko? Tu sú overené spôsoby, ako proti nemu zabojovať

Niekedy nás koža potrápi. Nie je to však len o suchej pokožke či rôznych alergiách. Častokrát si zlou starostlivosťou či úplnou nevedomosťou vieme privodiť ťažkosti mechanickým spôsobom, či už v podobe rôznych výrastkov, bradavíc, hrubej kože … Práve s hrubou kožou má (z časti) súvis aj hlavný bod tohto článku – kurie oko. Je malé, zozačiatku nenápadné, no o jeho prítomnosti budete zaručene vedieť. Zistite, ako vzniká, ako tomu zabrániť, no najmä, ako sa ho zbaviť, keď už je na svete.

V článku sa dozviete:

  1. Kašlete na suchú kožu? Potom pozor na kurie oko
  2. Vznik kurieho oka
  3. Klasické typy aj také, ktoré zasahujú až do nervov
  4. Viete, aký je rozdiel medzi kurím okom a bradavicou
  5. Odborná liečba kurieho oka
  6. Účinná pedikúra pri odstránení kurieho oka
  7. Vyliečte sa doma: domáce recepty na odstránenie kurieho oka
  8. Prevencia kurieho oka
  9. Dbajte na pravidelnú starostlivosť

Kašlete na suchú kožu? Potom pozor na kurie oko

Kurie oko, alebo po latinsky aj clavus, je odborne neinfekčné kožné ochorenie, ktoré sa na povrchu prejavuje ako kužeľovitá vyvýšenina zhrubnutej, suchej kože, s pravidelným okrajom, zvyčajne okrúhleho niekedy aj oválneho tvaru. Ak ho zľahka poškriabete, zbelie a zdrsnie aj keď pred tým bolo hladké. Kurie oko je žltosivej farby a môže mať od 3 mm až do 15 mm.  Pod povrchom kužeľa je belavé jadro so stredovým tŕňom/čapom. Ten sa po zrezaní vrchnej stvrdnutej kože javí ako malá čierna bodka.

kurie oko

 Laicky povedané, kurie oko je vlastne neošetrovaný, neodstraňovaný mozoľ s centrálnym tŕňom, ktorý môže zasahovať hlboko do podkožia a niekedy až ku kosti. Ak tŕň zasahuje vonkajší obal kosti, stáva sa veľmi bolestivým. Hlavne pri bočnom tlaku.

Vznik kurieho oka

Kurie oko vzniká hromadením odumretých kožných buniek na povrchu kože. Vzniká na miestach dlhotrvajúceho zvýšeného tlaku a trenia oproti pevnému podkladu, čiže oproti kosti alebo kĺbu. Tým, že sa zhrubnutá koža mozoľu neodstraňuje, pri chodení sa zatláča viac do hĺbky. Dá sa povedať, že vrastá dovnútra. 

Tu sú najčastejšie miesta, na ktorých vás môže kurie oko potrápiť

 Najčastejšie kurie oko vzniká v oblasti prstov – na kĺboch zvrchu aj na bruškách prstov. Veľmi často sa objavujú aj na malíčkoch. Medzi prstami môžu byť hlavne pri nosení topánok s úzkou špičkou. Môžu sa vyskytovať aj na kĺbe veľkého prstu z boku aj zospodu, ak je prítomný halux.  Na chodidle zasa v oblasti poklesnutej priečnej klenby alebo na hlavičkách predpriehlavkových kostí a na pätách. Všade tam, kde je, sa nachádza kostný podklad blízko povrchu a toto miesto je vystavené akejkoľvek forme tlaku.

kurie oko

Klasické typy aj také, ktoré zasahujú až do nervov…

Tvrdé kurie oko, clavi duri, je najčastejšie sa vyskytujúce kurie oko. Má kužeľovitý, vyvýšený tvar, je tvrdé, žltkasté a po odstránení vrchných vrstiev kože je úplne biele s tmavým stredom. Vzniká najmä pod kĺbmi prstov a na chrbte nôh. Mäkké kurie oko, clavi moles, vznikajú taktiež na nohách, konkrétne medzi medzi prstami. Vzhľadom k tomu, že prsty na seba tlačia, je tam vlhko, zostávajú mäkké, ale to neznamená že sú menej bolestivé. Majú miskovitý tvar, sú plytké, mäkké a majú belavý zmäknutý okraj. 

V prípade, že kuriemu oku nevenujete pozornosť včas, vznikná kurie oko s kapilárami, clavi vasculares. Sú to dlhodobo zanedbávané a neošetrované tvrdé kurie oká, do ktorých sa už vysunuli vlásočnice (drobné krvné cievky). Kurie oko nervovo- cievnaté (clavi neurovasculares ) taktiež nie je žiadna sranda, pretože sa nachádzajú na končekoch prstov a zasahujú do nervov a ciev. Sú veľmi bolestivé pri bočnom tlaku. Keďže sa v nich nachádzajú cievy, pri ošetrení môžu krvácať. Podobne, ako kurie oko s kapilárami, ho máme už dlhší čas. Jeho obdobou je kurie oko nervovo – vláknité – clavi neurofibrosi, ktoré je staršieho dáta, taktiež zasahuje do nervových zakončení a je bolestivé pri zatlačení zboku. 

Kurie oko papilárne, clavi papilares, sú to tvrdé kurie oká, ktoré spoznáme vďaka tomu, že na ich povrchu sú zväčšené kožné papily (čiary). Existuje však aj nebolestivá verzia tohto problému, a to kurie oko zrnkové, clavi milliares. Tieto sa objavujú ako skupiny drobných belavých zrniečok na vnútornej strane klenby. Dôvodom ich vzniku je metabolická porucha kože. Medzi nebolestivé kurie oká však určite nepatrí kurie oko podnechtové, clavi sbunguales, pretože tieto kurie oká sa objavujú pod nechtami. Sú bolestivé, a môžu spôsobiť zápal nechtového lôžka. Je potrebné chirurgické odstránenie. 

Viete, aký je rozdiel medzi kurím okom a bradavicou?

Kurie oko je nevírusové, neinfekčné, neprenosné ochorenie kože, spôsobené tlakom a trením na pokožku. Nemôžeme sa ním od nikoho nakaziť. To sa však nedá povedať o bradaviciach a v jej prípade je nutné naozaj si dávať pozor, pretože bradavica je vírusové prenosné ochorenie spôsobené HPV vírusom (human papilomavirus – ľudský papilomavírus). Vyskytuje sa najčastejšie na rukách a nohách. Nakaziť sa HPV môžeme na miestach, kde sa obnaženými časťami dotýkame rôznych povrchov. Stačí malá ranka, škrabanec, o ktorom ani nevieme, a mikroskopický zvyšok postihnutej pokožky inej osoby s bradavicami. Viac o bradaviciach a ako ich odlíšime od kurieho oka sa dočítate v našom magazíne v článku Ach, tie bradavice… 

Odborná liečba kurieho oka

Kryoterapia kvapalným dusíkom

Kožný lekár kurie oko vypáli tekutým dusíkom. Kurie oko sa zmrazí/vypáli a následne začne odumierať. Po pár dňoch samo vypadne. V prípade, že je kurie oko väčšie, je potrebné tento proces opakovať niekoľkokrát s týždňovým – dvojtýždňovým odstupom. Liečba dusíkom je podporovaná masťami s obsahom kyseliny salicylovej alebo urei (močoviny). Jedná sa o keratolytikum – čiže zmäkčuje a „rozpúšťa“ stvrdnutú kožu. Masti stvrdnutú kožu neodstraňujú, tú je potrebné odstrániť mechanicky, priamo po umytí a osušení chodidiel zoškrabať alebo zbrúsiť pilníkom. Po vypaľovaní dusíkom môžete pri chôdzi v postihnutom mieste pociťovať pálenie a pulzujúcu bolesť, ktorá po 1-2 dňoch ustúpi. 

kurie oko

Ďalšia možnosť je aj chirurgické odstránenie v lokálnej anestéze pomocou exkochleačnej lyžice alebo laserom. Hojenie však v tomto prípade býva bolestivejšie. 

Náplaste

Náplaste na kurie oká sú bežne dostupné v lekárňach, obsahujú kyselinu salicylovú. Pred nalepením náplaste je vhodné nohy zmäkčiť v teplom mydlovom alebo slanom kúpeli a potom dobre vysušiť. Je potrebné ju nalepiť presne na kurie oko, aby sme neporušili zdravú pokožku. Je vhodné kontrolovať či sa neposunula.  Nemusíte presne sledovať čas, ako dlho je náplasť nalepená, môžete ju tam nechať celý deň. Niekedy kurie oko „vypadne“ na prvýkrát, niekedy je potrebné náplasť aplikovať opakovane. 

Ceruzky a tinktúry na kurie oká

Existujú aj voľnopredajné prípravky obsahujúce kyselinu salicylovú, kyselinu mliečnu, výťažky z tuje, lastovičníka, ricínový olej a iné, ktoré spôsobujú rozrušenie zrohovatenej kože, majú antiseptický a antivírusový účinok. Nanášajú sa presne na postihnuté miesto, 1-2-krát za deň, opakovane až do zmiznutia kurieho oka. Niektoré postupy sa mierne líšia, preto vždy čítajte aj návod na použitie. Nánosy odumretej kože je potrebné priebežne odstraňovať.  

Ďalej môžete použiť kyselinu mravčiu či lapisovú tyčinku, ktorú kúpite v bežnej lekárni. 

Účinná pedikúra pri odstránení kurieho oka

Odstránenie kurieho oka pedikérkou je bezbolestné a samozrejme aj hygienické. Podľa veľkosti kurieho oka, množstva zhrubnutej pokožky a celkového zdravotného stavu pedikérka vyberie či nohy pred ošetrením zmäkčí v teplom kúpeli, alebo použije zmäkčujúce prípravky bez kúpeľa.  Rozhodne, či bude vykonávať mokrú, suchú alebo kombinovanú pedikúru. Celé chodidlá a tým aj postihnutú oblasť vydezinfikuje. Zhrubnutú oblasť – vonkajší kužeľ kurieho oka odstráni skalpelom, alebo profesionálnou brúskou. Jadro kurieho oka sa odstraňuje špeciálnym nadstavcom brúsky, kde sa od vonkajšieho okraja do stredu opatrne odstraňujú jednotlivé zrohovatené vrstvy kurieho oka až po stredový tŕň. 

kurie oko

Pri mechanickom odstraňovaní sa používa špeciálna čepieľka. Skúsenejšia pedikérka to zvládne špicatým hrotom klasickej čepele. Po zrezaní vrchnej časti kurieho oka sa naruší celistvosť okraja jadra a vrstvu po vrstve pedikérka jemne odstraňuje až k čapu, ktorý potom vytiahne pinzetou. Z okolia kurieho oka sa odstráni zhrubnutá pokožka a miesto zákroku dohladí, vydezinfikuje, prelepí náplasťou a nanesie sa krém (hydratačný, regeneračný, zmäkčujúci…). Pedikérka vám odporučí vhodný krém či použitie vložky na odľahčenie miesta s kurím okom.

Ak je kurie oko zapálené, je potrebné navštíviť lekára!

Vyliečte sa doma: domáce recepty na odstránenie kurieho oka

Domácich receptov na odstránenie kurieho oka je veľmi veľa. Ich hlavným účinkom je zmäkčenie a/alebo úplné rozrušenie zrohovatenej hrubej kože v mieste kurieho oka. Zvyčajne sa aplikujú opakovane, na odmočené a vysušené chodidlá, priamo na miesto kurieho oka. Nedávame tieto prípravky na zdravú kožu, mohli by ju spáliť. Vždy je potrebné následné odstraňovanie zmäknutých vrchných vrstiev kože (poslúži vám pilník, pemza či škrabka).  Niektoré prípravky spôsobia celkové odlúčenie a vylúpnutie kurieho oka. Závisí to od veľkosti kurieho oka, pokožky a vašej citlivosti na dané látky. Niektoré skôr zmäkčujú a odstraňovaním vrchnej vrstvy takejto pokožky sa kurie oko, ktoré má pod kožou tvar lievika, prestáva zatláčať hlbšie, splošťuje sa a prestáva bolieť. Všetky tieto recepty sú účinné aj pri odstraňovaní bradavíc.  Tak poďme nato…

Ako prvý by sme vám v boji s týmto problémom predstavili Lastovičník väčší. Šťava z byle tejto rastliny je odjakživa používaná na odstraňovanie kurích ôk. Odporúča sa raz do dňa potierať a kurie oko po čase samo zmizne. Nápomocná vám bude i obyčajná banánová šupka. Odstrihnutý/odrezaný kúsok banánovej šupky vnútornou časťou priložiť na kurie oko a prelepte ho. Opakovane prikladať na noc. 

kurie oko

Citrón zvládne všetko

Starodávnym všemocným liekom je i ocot, v tomto prípade s citrónovou šupkou. Citrónovú šupku na pár dní namočte do octu. Potom aplikujte vhodný kúsok, ktorý akurát prekryje kurie oko. Prelepte leukoplastom najlepšie na noc, keď nechodíte a nemôže sa vám leukoplast s citrónom posunúť. Ocot je kyselina, preto majte na pamäti, že je vhodné ho prikladať iba na kurie oká, nie na zdravú pokožku! Týmto odležaným octom môžete postihnuté miesto iba potierať. Účinok môžete zvýšiť, ak citrónovú kôru pred priložením posypete kuchynskou soľou. 

Citrónovú šťavu viete využiť aj v kombinácií s cesnakom alebo využite cesnak i samotný. Použitie je rovnaké, ako pri citrónovej šupke a octe, akurát cesnak nakrájajte na tenké plátky. Prikladajte iba na kurie oko, nie na zdravú kožu. 

Zaujímavým tipom sú i hrozienka a nasolená cibuľa. Sušené hrozienko rozkrojte a na noc dajte na postihnuté miesto. Podobne si počínajte aj s cibuľou –  tenký plátok nasolenej cibule priložiť na kurie oko, previazať a nechať cez noc pôsobiť. 

kurie oko

Na túto nepríjemné tému sme sa bavili aj s odborníčkou, pedikérkou priamo do nás z AlmaCare: “Určite toto nie sú všetky domáce recepty na zbavenie sa kurích ôk, no tieto mám sama odskúšané na mnohopočetných veľkých a hlavne hlbokých bradaviciach. Podotýkam, že môj boj trval 13 rokov a bol kombináciou vypaľovania dusíkom, domácich receptov a odstraňovania odumretej kože na pedikúre. Mnohokrát ma napadlo, keby boli bradavice ako kurie oká ani sekundu by som neváhala a dala si ich odborne odstrániť na pedikúre. Obrňte sa preto trpezlivosťou, navštívte pedikúru, objednajte sa k dermatovenerológovi, starajte sa o svoje nožičky.”

Kurie oká sme odstránili, a čo teraz? Ak nimi trpíte, určite ste si všimli, že aj po odstránení sa objavili opäť. Prejdime preto k najdôležitejšej časti v téme kurích ôk

Prevencia kurieho oka

Keďže kurie oko je spôsobené tlakom a trením, aby sme sa ich natrvalo zbavili, musíme odstrániť tlak a trenie, ktorým je pokožka dráždená. Hrubnutie pokožky je vlastne obranná reakcia kože, a upozorňuje nás, že toto, takýto tlak sa jej nepáči. A keď tvrdú kožu nenatierame ani neodstraňujeme, vtláča sa do hlbších vrstiev, formuje sa vo vnútri do lievika s čapom a na povrchu do hrbolčeka – kurieho okaČo teda máte dodržiavať?

kurie oko

Noste vhodné topánky, ktoré Vám sedia. Ale pozor, nesmú byť ani veľké a široké, noha sa totiž šmýka a vzniká trenie. A nesmú byť, samozrejme, ani malé, pretože tak spôsobujú tlak na prsty a pätu. Topánky nemajú byť voľné, preto šnúrky a pracky zaväzujte. Vyhnite sa topánkam s úzkou špičkou. Vysoké topánky preťažujú nohu pod prstami a často sú príčinou kurích ôk

Nohy držte v suchu. Ak sa vám nohy potia, pravidelne prezúvajte ponožky. 

Dbajte na pravidelnú starostlivosť

Raz za týždeň si doprajte teplé kúpele nôh so soľou. Pravidelne odstraňujte suchú kožu z chodidiel. Používajte peelingy, pilníky, domáce brúsky (o domácich brúskach píšeme v článku Správne používanie domácich brúsok na päty), a natierajte ich krémom podľa typu pokožky (hydratačným, zmäkčujúcim). Objednajte sa na pedikúru, kde dostanete kompletnú starostlivosť o vaše chodidlá a pedikérka vám poradí ako ďalej postupovať pri kurích okách

kurie oko

A, samozrejme, dbajte na každodennú hygienu nôh.  

Zvýšený tlak na určité miesta môže súvisieť s ortopedickými vadami na chodidle (ploché nohy, vybočený palec, šípová noha, kladivkové prsty) Navštívte ortopéda, aby vám odporučil vhodné korekčné vložky do topánok. Noste špeciálne oddeľovače, tlmiče, chrániče, aby ste zabránili tlaku a vzniku nových kurích ôk a okrem toho nezabudnite dodržiavať všetky rady a tipy, ktoré sme vám dali na zabránenie vzniku kurieho oka. No a v prípade, že vás predsa len postretne táto nepríjemnosť, zalistujte si v našom článku a vyberte spôsob, ako tento problém vyriešite. 

Odporúčame

pedikúra, kurie oko, starostlivosť o nechty, alma care

Odstránenie kurieho oka

15 min

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava