+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

Bolesť krčnej chrbtice

Keď z krku bolí skoro celé telo. Strážte si svoju krčnú chrbticu!

V salóne AlmaCare sa často stretávame s mnohými ľuďmi, ktorý sa sťažujú na nepríjemnú bolesť krčnej chrbtice. Môžeme povedať, že dnes už je to jedno z najbežnejších ochorení či stavov. Nesprávne držanie tela, nedostatok pohybu či zlé polohy na sedenie pri počítači dávajú zabrať celej našej chrbtici, nie len tej krčnej. Práve tú však môžeme označiť ako jednu z najcitlivejších častí. Dnes sa zameriame na tento rozšírený problém pohybového aparátu a začneme tým, ako vlastne krčná chrbtica vyzerá. 

V článku sa dozviete: 

 1. Z tohto sa skladá vaša krčná chrbtica
 2. Bolesť hlavy, ramien či tŕpnutie prstov – aj tieto bolesti sa pripisujú krčnej chrbtici
 3. Keď hlava bolí aj po tabletke
 4. Ako súvisí bolesť ramena a krčnej chrbtice?
 5. Cviky na bolesť krčnej chrbtice

Z tohto sa skladá vaša krčná chrbtica

Krčná chrbtica sa delí sa na dve časti a to hornú krčnú časť chrbtice, ktorá pozostáva zo stavcov C1 až C7, a svaly krku, ktoré zabezpečujú niekoľko samostatných funkcií. 

Horná krčná časť, stavce C1 až C7 

Stavec C1 sa nazýva Atlas alebo Nosič, je to prvý krčný stavec a tvorí oporu pre lebku. Tento stavec sa líši od všetkých ostatných a to tým, že nemá telo. Zatiaľ čo ostatné stavce pozostávajú z tela, oblúku a výbežkov, stavec C1 ho nemá. Má prstencovitý tvar. Za ním nasleduje stavec C2 , ktorý má názov Axis alebo Čapovec. Má typický vzhľad, a teda telo, oblúk aj výbežky, no má aj niečo naviac. Obsahuje vyčnievajúci útvar, ktorý nazývame zub čapovca – dnes Axis, a práve tento vyčnievajúci útvar zaisťuje otáčanie hlavy i prvého krčného stavca

bolesť krčnej chrbtice

Dolná krčná časť C3 – C7 

Tieto stavce sú typické nízkym telom stavca, bočnými výbežkami, otvormi pre cievy a nervy. Krčná chrbtica je veľmi namáhanou časťou, pretože je nesmierne pohyblivá a využívaná počas celého dňa. Takáto záťaž má na svedomí jej opotrebovanie. Taktiež má za úlohu chrániť miechu, ktorá krčnou chrbticou prechádza.

Svaly krku 

Svaly krku, inak aj musculi colli, majú pridelené svoje samostatné funkcie ako je napríklad podpora a pohyb hlavy a krčnej chrbtice či možnosť prehĺtať a rozprávať. Patria sem:

 • M. sternocleidomastoideus ( kývač hlavy) 
 • Mm. Suprahyoidei ( nadjazylkové svlay) 
 • Mm. Infrahyoidei ( podjazylkové svlay) 
 • Mm . scaleny ( šikmé svaly ) 
 • Mm . prevertebrales ( predstavcové svlay ) 
 • M. longus colli ( dlhý sval krku ) 
 • M. longus capitis ( dlhý sval hlavy ) 
 • Mm. intervertebrales ( medzistavcové svaly ) 

Bolesť hlavy, ramien či tŕpnutie prstov – aj tieto bolesti sa pripisujú krčnej chrbtici 

A ktoré sú to tie príznaky, kedy je práve s jedným či viacerými z týchto stavcov alebo svalov niečo v neporiadku a bolesť môžeme pripisovať krčnej chrbtici? Čítajte ďalej. 

Keď hlava bolí aj po tabletke

Bolesť hlavyCervikokraniálny syndróm či CC syndróm predstavuje bolesti hlavy, ktoré sú vyvolané alebo ovplyvnené krčnou chrbticou. Konkrétne ich má na svedomí dráždenie lebečných  nervov. Dráždenie spôsobujú aj stuhnuté svaly okolo krčnej chrbtice. 

Najčastejšie má vplyv chronické nefyziologické zaťaženie krčnej chrbtice, nedostatok telesnej aktivity, no na druhej strane i nadmerné cvičenie (často u kulturistov alebo u laických, no veľmi usilovných športovcov, ktorí zabúdajú na rozcvičenie). Rizikovým faktorom je dlhodobá strnulá poloha krčnej chrbtice (kancelárska práca najmä v kombinácii s klimatizáciou alebo prievanom). Navyše určitá časť populácie je viac náchylná na tieto bolesti práve kvôli celoživotným funkčným poruchám v oblasti prechodu medzi krčnou chrbticou a lebkou.

 

Bolesti hlavy vyžarujú zo záhlavia smerom za ucho, prípadne až na tvár, okolo oka prípadne do oblasti prínosových dutín. Pohybom hlavy a krčnej chrbtice sa bolesť stupňuje. Bolesť krčnej chrbtice môže spôsobovať migrény či šíriacu sa bolesť do končatín.

Tu je zopár typov, ako predchádzať CC syndrómu:

 • správna rehabilitácia, 
 • masáž
 • domáce cvičenie, 
 • krátkodobé podávanie analgetík, nesteroidných antireumatík ( ibuprofen, paracetamol).

Ako súvisí bolesť ramena a krčnej chrbtice?

Bolesti ramena, horných končatín – cervikobrachálny syndróm alebo CBS syndróm je časté ochorenie krčnej chrbtice charakterizované predovšetkým bolesťami šije šíriacimi sa do pleca a ramena, niekedy aj do ruky. Najčastejší vznik tohto syndrómu je vytlačenie alebo vyklepnutie krčných platničiek C4 až C7Tento jeden syndróm sa však skladá ešte z ďalších dvoch a to: syndróm stlačenia krčných koreňov a syndróm stlačenia miechy. 

 

Trpíte pri ňom týmito nepríjemnosťami: 

 • bolesti chrbta,
 • bolesti ramena, 
 • mravčenie prstov rúk,
 • obmedzenie pohybu chrbtice.

Ako každý problém, aj tento je liečiteľný. Okrem kvalitnej masáže, ktorú si môžete dopriať aj v našom kozmetickom salóne AlmaCare, pomôžu napríklad aj obstreky, lieky na uvoľnenie svalov, analgetiká, antireumatiká, suché teplo, rehabilitácie a cielené a pravidelné cvičenie, prípadne si doprajte aj  zdravotný matrac. 

Cviky na bolesť krčnej chrbtice

Bolesti krčnej chrbtice sú veľmi rozšírené a preto by ste s nimi mali začať pracovať v prípade, že takýmito bolesťami trpíte. Tu sú niektoré efektívne cviky, ktoré vám odporúčame. Poďte si s nami ponaťahovať krčnú chrbticu! Zastavte od svojich povinností a venujte chvíľku sami sebe pre pocit úľavy. Ak ste v práci, skúste zapojiť aj svojich kolegov. 

1. Zo základnej pozície (obr.1) pomaly s výdychom ukláňajte hlavu do pravej strany. V tejto pozícii predýchajte troma nádychmi a výdychmi. Vráťte hlavu do polohy v strede a opakujte to isté do opačnej strany. Precvičte 6x na každú stranu.

2.Zo základnej pozície pomaly s výdychom vyrotujte hlavu na pravú stranu (brada smeruje k pravému        ramenu). V krajnej polohe sa očami pozrite ešte viac dozadu za seba. Predýchajte troma nádychmi a výdychmi. Vráťte sa naspäť do východiskovej polohy. Pohyb opakujte na každú stranu 6x.

3. Z východiskovej pozície ťahajte s výdychom ramená smerom dole. Lakte priťahujte k trupu, lopatky k chrbtici, hlavu a línie šije vyťahujte smerom nahor. Cvik opakujte 5x.

4. Predkláňajte hlavu do krajnej polohy. S nádychom zatlačte hlavu proti rukám a vydržte v pozícii 3 sekundy. S výdychom zväčšite rozsah pohybu do hlbšieho predklonu. Z tejto pozície opäť s nádychom zatlačte hlavou proti dlaniam. S výdychom posuňte hlavu ešte nižšie. Opakujte 3x.

5. S nádychom ťahajte plecia smerom k ušiam. Vydržte 5 sekúnd. S výdychom uvoľnite plecia. Cvik opakujte 5x.

6. Súčasne meňte postavenie oboch rúk podľa obrázku, pričom hlavou rotujte na tú stranu, kde palec smeruje nadol. Cvik opakujte 5x.

Cviky môžete vykonávať v sede ale aj v stoji. Ak si takto zacvičíte každý deň, bolesť chrbta a krčnej chrbtice by sa postupom času mala zmierniťPre tých ktorým sa postup cvičenia nechce čítať, no radi by si zacvičili , všetko potrebné nájdete v tomto videu:

Zdroj: https://ultimuv.com/6-kompenzacnych-cvikov-na-krcnu-chrbticu/

 

Odporúčame

myofasciálna masáž

Relaxačná masáž (chrbát, hlava, šija)

40 minút

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava