+421 948 868 292

Po - Pi: 09:00 - 19:00

ako sa zbaviť celulitidy

Čo je celulitída, ako vzniká a ako sa zbaviť celulitídy?

Celulitída, často označovaná ako “prekliatie žien”, trápi 80 až 90 % žien na svete. Pomarančová koža, jamky, mäkká či hrboľatá – áno aj taká môže byť celulitída. Ako a prečo vzniká ? 

Čo sa v tomto článku dozviete? 

Celulitída nie je problém tuku, ale kože

Celulitídou označujeme premenu tukového tkaniva a bunky. Tieto zmeny má na svedomí lymfatický systém. Práve lymfatický systém sa stará o to, aby toxíny a nahromadený prebytočný materiál  odplavil z tela von. Ak sa tak nestane, škodlivé látky sa začnú ukladať v tukových bunkách, ktoré sú uložené pod kožou, a tak naberajú na objeme. Pri jeho poruchách sledujeme na tele zmeny, ktoré sa môžu prejaviť aj ako pomarančová koža. Tento proces sa nazýva lipohypertrofia (nadmerné naberanie objemu tukového tkaniva).

celuitída, vznik, almacare

Prečo vzniká celulitída?

Všetko sa odvíja od zlého lymfatického toku. Faktorov, ktoré ovplyvňujú tento tok je hneď niekoľko. 

GENETICKÉ FAKTORY 

Áno je to tak. Na vzniku celulitídy sa podieľa aj genetika. Ak vaša mama či stará mama trpela touto poruchou je dosť možné, že ju budete mať aj vy. Genetické faktory môžu byť ovplyvňované rýchlym metabolizmom, distribúciou tuku pod kožou či krvným obehom. Dnešný svet vedy a medicíny sa neustále posúva vpred. Ak vás celulitída trápi dokážete si zistiť či ste nositeľkou celulitídného génu. Avšak musíme vás upozorniť, že cena takéhoto nálezu nie je lacnou záležitosťou a čo je ešte horšie, nemusí byť vždy presný. 

HORMONÁLNE FAKTORY

Práve zmeny v hormónoch ako estrogén, inzulín a hormón štítnej žľazy môžu byť súčasťou vzniku. Nižší prívod kyslíka ku tukovým bunkám znamená, že sa telo horšie zbavuje nahromadených odpadových látok.

VEK

V procese starnutia sa v tele ženy tvorí menej estrogénu ale i kolagénu, a to smeruje k rozpadu staršieho spojivového tkaniva. Pokožka stráca pružnosť a nie je schopná takej rýchlej regenerácie ako u mladších žien. Strata estrogénu a kolagénu sa týka najmä žien po 40 roku života.

NEZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Dámy fajčiarky, ktoré trápi celulitída určite nebudú nadšené, pretože aj cigarety a fajčenie je jeden z dôvodov vzniku celulitídy. Všetci vieme, že fajčenie a cigariet ešte nikomu nepomohlo pre kvalitnejší život ba práve naopak. Fajčenie znižuje účinnosť krvného a lymfatického systému. Ďalej k tomu patria zlé stravovacie návyky s vysokým príjmom sacharidov či živočíšnych tukov. 

POHYB

Dostávame sa do posledného, dôležitého bodu a tým je pohyb. Pohyb je nevyhnutný pre zdravý životný štýl. Netýka sa len celulitídy, ale aj predchádzaniu iných ochorení ako napr. obezita. Práve pohyb zabezpečuje správny chod lymfatického systému, ktorý do tela buniek privádza kyslík a odvádza z nich škodlivé látky.

Štádia celulitídy

Vedeli ste, že celulitída má svoje štádia?

 1. Celulitída nie je viditeľná voľným okom, no pri stlačení kože sú viditeľné deformity 
 2. Celulitída je viditeľná, koža môže byť na dotyk citlivá
 3. Celulitída je viditeľná kdekoľvek, bez ohľadu na to či sedíte alebo stojíte, pokožka je na dotyk citlivá až bolestivá, je cítiť hrbolčeky, liečenie je veľmi náročné až nemožné 

Koho celulitída postihuje?

Štúdie zverejnili, že až 90% žien trpí celulitídou. Áno je to tak. Bohužiaľ, v tomto prípade neplatí rovnaký meter na každého, respektíve mužov. Dôvod, prečo práve celulitída postihuje viac ženy môže najmä hormón estrogén, svaly a spojivové tkanivo. 

Aj muži majú celulitídu

Ak vás to poteší, milé ženy, aj muži môžu mať celulitídu. Trpia ňou najmä tí, ktorí majú prebytok estrogénu. Percento takýchto možov je však minimálne. Celulitída trápi najmä ženy, ktoré majú problémy už so spomínaným lymfatickým systémom a nezdravým životným štýlom.

Celulitída ako prejav priberania? 

Nie je pravda ak povieme, že celulitída sa tvorí pribúdajúcou telesnou hmotnosťou. Pri pribúdajúcej telesnej hmotnosti sa síce zvyšuje objem tukových buniek, no to neznamená okamžitý vznik celulitídy.  Tukové bunky narastajú v dôsledku nadbytočného tuku. Keď sa tuk v tukových bunkách rozloží rovnomerne, koža nepôsobí tak zdeformovane.  Naopak celulitída vzniká nahromadením odpadových látok v práve spomínaných tukových bunkách, a to len v určitých častiach. 

Kde celulitída vzniká najviac? 

 • Stehná
 • Sedacie svaly 
 • Brucho 

Drevom proti celulitíde

Hovorí sa ,že napáchanú škodu je ťažké opraviť. Smutná správa je, že ak už máme celulitídu nedokážeme sa jej zbaviť úplne. Dokážeme však predchádzať jej tvorbe a šíreniu. Vybrali sme pre vás najúčinnejšie rady, ako celulitíde predchádzať . 

maderoterapia, celulitída, almacare

Ako predchádzať vzniku ? 

 • Dodržiavanie pitného režimu
 • Vyvážená strava
 • Kolagén
 • Pravidelný pohyb
 • Lymfodrenáž (masáž)
 • Maderoterapia

Pozrite sa na nižšie priložené video, ktoré ukazuje účinné cviky, zamerané na zlepšenie príznakov celulitídy!

Zdroje: 

https://www.scientificamerican.com/article/is-cellulite-forever/

 

Odporúčame

Lymfodrenáž (proti celulitíde)

60 minút
Lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika zameraná na lymfatický systém. Ak tento systém prestáva pracovať vzniká dysfunkcia lymfy.

Kategórie

Populárne články

MAGAZÍN

Všetky naše skúsenosti na jednom mieste

Zaujímajú vás témy z oblasti kozmetiky, pedikúry, masáží, starostlivosti o telo pleť? Prečítajte si zaujímavé články a postrehy našich odborníkov. 

služby

Naše služby

Považská Bystrica

Bratislava
Pov. Bystrica
Bratislava